Poklady ostrovů v pavilonu nosorožců. Fascinujícího svět drobných klenotů nově v plzeňské zoo

Expoziční výstava v pavilonu nosorožců plzeňské zoo přináší návštěvníkům pohled do fascinujícího světa drobných klenotů několika tropických ostrovů a souostroví. Základem je kolekce felsum z ostrova Madagaskar, jsou zde ale i další gekoni, leguánci, žáby a ryby i z dalších regionů. Vesměs se jedná o endemické druhy. Expoziční akvária a terária jsou pojata biotopově. Výstava vystřídala předchozí Mimikry a Mravence.

V expozici naleznete rovněž již četné odchovy z plzeňské zoo.  Na začátku roku 2017 chovala zoo 23 druhů rodu Phelsuma a v roce 2016 rozmnožila 4 z nich.

 Výstava obsahuje zhruba 50 druhů živočichů a potrvá po celý rok 2018.  Je zde celkem 6 druhů žab, včetně kriticky ohrožené mantely zelené. Východiskem tématu je dlouhodobá izolace živočichů a rostlin na ostrovech a vývoj druhů adaptivní radiací. Kromě Madagaskaru a ostrovů v Indickém oceánu je zastoupena i Nová Kaledonie (s geologickými a klimatologickými zajímavostmi) a ostrovy z Karibiku.

 Autor výstavy, Tomáš Peš, připomíná i častý vznik nových symbolických „ostrovů na pevninách“, tedy izolovaných míst s odlišnými podmínkami, než má okolí. Z nich pramení i endemismus fauny a flóry. Takovým druhem je i nám regionálně blízký jeřáb manětínský. A v expozici potom volně poletující druh drobných pěvců – kruhooček.

 Martin Vobruba

Foto Zoo Plzeň, Kateřina Misíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *