Plzeňské dvorky přilákaly do centra tisíce lidí

Příjemné sobotní počasí vylákalo do centra Plzně tisíce lidí na druhý ročník Plzeňských dvorků. Ty připravila Nadace 700 let města Plzně a společně s několika institucemi i soukromými vlastníky zprostředkovala návštěvníkům akce možnost nahlédnout do zákoutí západočeské metropole trochu jinak. Cestu dobře ukazovaly značky s logem akce a jednotlivými adresami.

Zájem byl obrovský a to především o nové dvorky. Jedním z nich byl např. ten v Bezručově 25. „Tolik lidí jsme opravdu nečekali. Už v 10:00, tedy se začátkem programu, stál před domem hlouček lidí a během celého dne to pak byl stálý proud návštěvníků, kteří byli nadšeni jak naším dvorkem, tak akcí samotnou,“ řekl jeden z majitelů objektu Martin Vítovec. A zároveň už přemýšlel, co všechno by se dalo v příštím roce vylepšit.

Stejnou zkušenost měli také majitelé nově otevřeného penzionu Republika na náměstí Republiky 24, domu, který po léta chátral a nyní byl pro „dvorkaře“ jedním z hlavních cílů a svou novou podobou většinu nadchnul. Lidé byli překvapeni také prostorem vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici či kouzlem dvorku na náměstí Republiky 20.

V letošním roce se zapojilo také Pivovarské muzeum, kde se pro mnohé otevřel nečekaný pohled na staré hradby a chmelnici. Západočeská galerie ukázala svůj dvorek v Pražské 13 a pestrý program čekal i na návštěvníky Národopisného muzea, a to nejen na dvorcích, kde vystoupily dětské folklorní soubory či Broučci band, ale také ve svých expozicích.

Tradičním partnerem se stala opět filozofická fakulta ZČU. Na jejích dvorcích startovala i končila městská hra „Zažijte dvorky“ (Sedláčkova 38 a 15). Tu si zahrály desítky lidí všech věkových kategorií, a pokud byli úspěšní, otevřeli nakonec truhlu, z níž si mohli vybrat poklad. Univerzita také otevřela své laboratoře, v nichž představila svoji práci. V Sedláčkově 38 se opět swingovalo s Zhirawski memory bandem a Markétou Čekanovou.

Stejně jako v minulém roce se mnozí těšili na dvorek v Bezručově 9, kde se mohli setkat s oblíbenou plzeňskou architektkou Annou Hostičkovou a usměvavými majiteli, manžely Horákovými. Po celý den vše doprovodila příjemná hudba kytaristy Pavla Junga či tajemný zvuk hangdrumu Jiřího Šámala. Z přilehlého dvorku Kopeckého sadech 10, sídla konzervatoře, pak vše doplňovali svým uměním studenti oddělení elektronických klávesových nástrojů.

Novým partnerem akce byl také dvorek – atrium Bílé nároží. Tady si mohly návštěvníci vytvořit své umělecké dílo – motýla, které zůstane v domě na výstavě do června, zajímavostí byla i možnost nahlédnout do sklepení domu. Rajský dvůr Diecézního muzea lákal svým klidem, v Muzeu loutek pak potěšil zpěv vokálního kvinteta Tutti Voci. Prohlídky interiérů nabídlo Biskupství plzeňské, zároveň s možností využít o víkendu slevu na vstup na plzeňskou věž. Mezi nadšené podporovatele akce patří i manželé Utlerovi z malebného dvojdvorku v Dominikánské 5.

Více než dvě stovky lidí se vydaly na komentované prohlídky, které připravil oblíbený plzeňský historik David Růžička s dalšími průvodci.

„Druhý ročník ukázal, že nadace přinesla do Plzně novou akci, která se lidem líbí a z toho máme obrovskou radost,“ zhodnotila Plzeňské dvorky 2017 ředitelka nadace Alena Kozáková. „Především si cením toho, s jakým nadšením s námi všichni majitelé spolupracují a to bez nároku na jakoukoliv odměnu a to se týká i vystupujících umělců. Už teď se těšíme na příští ročník. Dokonce už se nám hlásí další zájemci se svými dvorky,“ doplňuje.

Některé dvorky můžete navštívit i během roku. Ty uzavřené pak můžete obdivovat na www.plzenskedvorky.cz na fotografiích Jiřího Zahradníka.

Foto Facebook plzenskedvorky.cz

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *