Plzeň známá neznámá: Petrovská díra

Kousek od konečné tramvaje číslo 4 je v lesích nad Lochotínem jeskyně, se kterou se pojí řada příběhů a legend. Místo je to dobře známé a často navštěvované. Znáte historii spjatou s tímto skalním útvarem?

Jak už název Petrovská díra napovídá, místo najdete v přírodní rezervaci Petrovka na severním okraji Plzně. Vznikla vodní erozí ve strži zvané Petrovská jáma. Ta vznikla poklesem podél tektonického zlomu a erozní činností Boleveckého potoka. Malý potůček v málo odolných pískovcích vytvořil různé výklenky, průduchy i jeskyně.

Petrovská díra, foto:Chartep, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20369421

Petrovská díra, foto:Chartep, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20369421

Takto vznikla i jeskyně Petrovská díra. I když vznikla přirozeně, její dnešní velikost je dílem člověka. Byla totiž využívána jako přístřešek, a kvůli tomu došlo k jejímu umělému rozšíření a vyrovnání svažitého terénu v nejbližším okolí. Jeskyně byla vhodná jako úkryt také proto, že se nedaleko nacházel zdroj vody – Petrovský pramen, který je v současnosti vyschlý. Ještě v 80. letech 20. století sem však chodilo množství lidí pro vodu a pramen sledoval i Český hydrometeorologický ústav.

Jeskyni využívali především lidí pracující v lese – dřevaři, smolaři, včelaři, uhlíři a podobně. V lidové tradici se však nejvíce rozšířilo povědomí o obydlení jeskyně tuláky a loupežníky. Více zajímavostí o Petrovské díře se můžete dozvědět v nejnovějším videu spolku Ze Stínu z cyklu Plzeň známá neznámá.

zdroje: spolek Ze Stínu, Wikipedia

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *