Osobnost s velkým otevřeným srdcem má pamětní desku připomínající kostní dřeň

Pamětní deska významného českého lékaře, zakladatele Českého národního registru dárců kostní dřeně MUDr. Vladimíra Kozy je od středy na Hematologicko-onkologickém oddělení plzeňské Fakultní nemocnice na Lochotíně.

“Primář Koza byl charismatickou, originální osobností s velkým otevřeným srdcem. Velmi si vážím toho, že jsem mohl pracovat s člověkem jeho formátu a učit se od něj nejen hematoonkologii,” řekl při slavnostním odhalení pamětní desky primář Hematologicko-onkologického oddělení FN MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.

Výrobu a umístění pamětní desky zorganizovalo sdružení Křížky a vetřelci, které systematicky mapuje a zachraňuje drobné památky a umělecká díla ve veřejném prostoru Plzně. Tentokrát organizátoři přišli s nápadem vyrobit dílo nové, a proto podali návrh žádosti do Otevřené výzvy Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury a za přispění Statutárního města Plzně. Díky schválené dotaci došlo k vytvoření pamětní desky dle návrhu sochaře Vojtěcha Soukupa, je z carrarského mramoru a připomíná kostní dřeň.

Daniel Jahn z projektu Křížky a vetřelci, který tuto akci inicioval, doplňuje: „Naším cílem je pečovat o drobné památky či zapomenutá místa v Plzni. Realizace pamětní desky byla okamžitým nápadem. Doufám, že tato pamětní deska umožní pacientům či návštěvníkům na chvilku se zastavit a vzpomenout na zakladatele tohoto oddělení, na pana primáře Vladimíra Kozu. Je nezapomenutelnou osobností.“

Plzeňský rodák MUDr. Vladimír Koza (1954-2012) byl významným českým lékařem v oboru hematoonkologie, který provedl první transplantaci v Československu s českým nepříbuzným dárcem a patřil ke světovým špičkám ve svém oboru. Založil Nadaci pro transplantace kostní dřeně a svou usilovnou prací pomohl zachránit tisíce životů.

Na první fotografii je pamětní deska od sochaře Vojtěcha Soukupa.

Na druhé fotografii zleva: primář Hematologicko-onkologického oddělení FN Pavel Jindra, autor pamětní desky Vojtěch Soukup a ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *