Oranžové petúnie dejte do kompostu. Radí to ministerstvo životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) bije na poplach kvůli zdánlivé maličkosti. Na evropský trh, a tedy zřejmě i k nám, se dostaly geneticky modifikované sazenice oblíbených petúnií. Mají oranžovou barvu a obchodníci mohou za jejich šíření dostat pokutu až půl milionu korun. Ministerstvo o tom informuje na svých webových stránkách a uvádí i několik desítek obchodních názvů, pod kterými se petúnie mohou prodávat.

“Ministerstvo životního prostředí jako správní úřad podle zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty upozorňuje na možný výskyt nepovolených geneticky modifikovaných organismů (GMO) na našem trhu. Jde o geneticky modifikované petúnie převážně s oranžovými květy,” uvádí se ve zprávě ministerstva.

V případě geneticky modifikovaných petúnií nehrozí podle odborníků žádné riziko pro zdraví ani pro životní prostředí. Jde pouze o barevnou modifikaci květů. Tyto rostliny tedy nejsou významným ohrožením pro přírodu v ČR. Petúnie jsou letničky, které nepřežijí zimu, a není známo, že by se křížily s nějakým podobným rostlinným druhem vyskytujícím se v České republice. Fyzickým osobám, tj. například zahrádkářům, kteří pouze pěstují GM petúnie, ale neobchodují s nimi, pokuty nehrozí. Ovšem uvádění nepovolených GMO na trh zákon o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty zakazuje. Obchodníkům a prodejcům může Česká inspekce životního prostředí uložit pokutu až 500 000 Kč.

Geneticky modifikované petúnie musí být neprodleně staženy z trhu a nesmí být dále vysazovány. MŽP doporučuje zahrádkářům oranžově zbarvené petúnie zkompostovat.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *