Opening odstartuje Landscape festival Plzeň 2017 19. května na náměstí Republiky

 

Opening, který odstartuje Landscape festival Plzeň 2017, se uskuteční 19. května v 17:30 na náměstí Republiky. Pátý ročník festivalu o krajině a veřejném prostoru zahájí happening Moving Forest nizozemského ateliéru NL Architects spolu s koncertem kapely Moodshake a taneční performance plzeňské skupiny Afresh Dance Community. Od 20 hodin bude program pokračovat v areálu Plzeňského Prazdroje koncertem skupin Priessnitz a Munroe. Festival potrvá až do 30. září a je pořádán Galerií Jaroslava Fragnera spolu se Statutárním městem Plzeň ve spolupráci s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzeň a DEPO2015 jako spolupořadatelem projektu.

Témata, kterým se chce letošní plzeňský ročník věnovat, jsou například zeleň v centru města, nedávno vzniklé pěší zóny, přechody z městské do volné krajiny, nebo vertikální zahrady a zelené střechy. „Po vydařených aktivitách v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 je tohle další velká příležitost na některá témata navázat a otevřít nové otázky, které dění ve veřejném prostoru našeho města posunou zase o něco dále,“ uvedl technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář.

Areál DEPO2015 poskytne stěžejní zázemí pro indoorové činnosti festivalu, tedy pro různé přednášky, debaty a konference. „Zajímavá bude i výstava Nomádi na nádvoří areálu, kde budou ukázky různých obydlí od cestovatelů, přes squattery po bezdomovce, v nichž budou návštěvníci moci i nocovat,“ uvedl ředitel DEPO2015 Jiří Sulženko.

Landscape festival

Landscape festival je již pátým rokem největší platformou v ČR zaměřenou na prezentaci krajinářské architektury a veřejného městského prostoru. Přináší řadu podnětů a inspirací pro konkrétní lokality v místech konání festivalu a jeho cílem je především zvyšování zájmu o kvalitu prostředí, povědomí o možnostech změn, zapojení krajinářské architektury do organismu města, podněcování debat mezi obyvateli, odborníky a místní samosprávou. Landscape festival je osvětou i mezioborovým dialogem nejen českých, ale také mezinárodních odborníků. Prezentuje inspirativní výstavy s kvalitními příklady realizací z českého i zahraničního prostředí, organizuje přednášky či workshopy. Přední tvůrci i studenti uměleckých škol prostřednictvím uměleckých a krajinářských instalací a architektonických intervencí oživují zanedbávaná či problematická místa a vyhledávají lokality s potenciálem.

Landscape festival se v letech 2014 a 2015 konal na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze, v roce 2016 v Opavě a letos je ve spolupráci s radnicí pořádán v Plzni.

 Umění ve veřejném prostoru

Nejen díla českých, ale rovněž zahraničních umělců a architektů budou potkávat lidé v ulicích, postindustriálních areálech i rekreační krajině města Plzeň. Kromě zmíněného studia NL Architects & Gena Yamamoto a jejich interaktivní mobilní instalace Moving Forest na zahájení festivalu připraví díla do veřejného prostoru umělci Dagmar Šubrtová a Jan Zdvořák, designéři Egoé, architekti Archanti, Martin Kloda (Archwerk) a ateliér OTTOTTO (PT). Do LFP se zapojí rovněž studenti architektury, urbanismu, krajinářské architektury či uměleckých oborů. Bude zde také postaven pavilon navržený na workshopu s architekty ateliéru Kenga Kumy (JP).

Festival se nebude odehrávat pouze v centru, ale i v industriálním prostředí plzeňského pivovaru, DEPA2015 či kulturního centra Papírna. Festival zároveň poukáže na problematická místa (okolí Fakultní nemocnice v Plzni-Lochotíně). Vybranými místy jsou dále ulice Bedřicha Smetany, náměstí Republiky, Piazzeta na Anglickém nábřeží, diskutované kruhové objezdy (folmavská rondel), z krajinných příkladů soustava Boleveckých rybníků či trasy podél plzeňských řek v centru města. Oslovení autoři na vytipovaných lokalitách nabídnou možnosti, jak formou site specific instalací reagovat na problémy daného území a zároveň podnítit debatu o veřejném prostoru.

Příklady úspěšných proměn a revitalizací

Formou několika inspirativních výstav ukáže LFP kvalitní projekty krajinářské architektury české i evropské scény. Obyvatelé i návštěvníci Plzně a LFP mohou očekávat nové pojetí města jako kulisy – galerie pod sluncem. Zajímavé realizace prezentují výstavy Industriální topografie/Architektura konverzí ČR 2005–2015, CzechScape/Portrét současné krajinářské architektury, Současná umělecká díla v krajině nebo Park desetiletí.

Foto z minulého ročníku

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *