Oceňovaný mladý rakouský tenorista Franz Gürtelschmied koncertuje poprvé v Čechách. V Plzni zpívá i písně Verdiho a Pucciniho

Mimořádný umělecký zážitek přinese písňový recitál mladého rakouského tenoristy Franze Gürtelschmieda, držitele prestižní divadelní ceny Musiktheaterpreis 2017, který se koná v Domě hudby 30. října v 19.30 hodin.

Franz Gürtelschmied vystupuje v České republice poprvé a v jeho podání se můžeme na koncertě s názvem Perly klasické písně těšit na německou a italskou písňovou literaturu Franz Gürtelschmied provede nejen známá díla F. Schuberta, R. Schumanna, G. Rossiniho, F. P. Tostiho, ale také písně autorů, kteří jsou u nás známi především jako skladatelé operní –  Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho.

Publikum se tak může přesvědčit, že tito autoři nejsou jen tvůrci velkých operních dramat, ale i mistrovských komorních vokálních děl. Publikum se může těšit v závěru koncertu i na oblíbené neapolské písňové šlágry, jakým je například proslulá Funicula. „Můj oblíbený skladatel je vždy ten, kterého právě studuji a zpívám. Genialitu velkých osobností hudebních dějin nelze měřit nebo srovnávat. Jsem šťasten, že se smím ve svém povolání denně zabývat tak velkolepou hudbou,“ říká s úsměvem Franz Gürtelschmied. Jako host jeho recitálu vystoupí držitelka Ceny Thálie, sopranistka Ivana Veberová, sólistka opery Divadla J. K. Tyla. V jejím podání zazní známý cyklus Antonína Dvořáka V národním tónu. Oba pěvce doprovodí na klavír prof. Ivan Pařík.

„Umělecká forma písně je obzvláště intimní, přímý a intenzivní výklad textu, jenž je jejím základem a který je přenášen k posluchači hudbou. Pěvec má velký úkol zprostředkovat nálady a emoce bez pomoci scény, kostýmů, světel, orchestru atd. Tím je dána možnost bezprostředního kontaktu s publikem,“ zamýšlí se mladý tenorista. Do západočeské metropole přijíždí přímo z koncertu v Lublani, kde se Slovinskou filharmonií zpívá v Mendelssohnově díle Lobgesang a jen pár dní před ním živě přenáší jeho koncert v Rakousku Radio Ö1. Franz Gürtelschmied má na svém kontě role operní, operetní a rovněž významnou roli muzikálovou, Tonyho v Bersteinově West Side Story.

Jeho koncertní činnost je rovněž nesmírně bohatá a úspěšná. I letošní říjnové koncerty živě přenáší rakouský rozhlas, koncertně vystupuje nejen v Rakousku a Evropě, ale zpíval s velkým úspěchem již v USA, Rusku či Izraeli. K České republice má úzký vztah. „Můj dědeček se narodil 1910 ve Znojmě. Mé rodině je proto všechno české velmi blízké, ať je to řeč, krajina, kultura či přirozeně hudba. Mám velkou úctu před významnou českou hudební tradicí, jež dala světu tak vynikající umělce.  A proto mám velkou radost, že pozvání přijala Ivana Veberová a na mém recitálu přednese dílo Antonína Dvořáka,“ uzavírá Franz Gürtelschmied. Koncert Perly klasické písně se koná díky podpoře Nadace ČEZ a jeho výtěžek je určen pro Městskou charitu Plzeň.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *