Oceňovaného Vojcka natočí v plzeňském Novém divadle Česká televize
ČT Art odvysílá záznam inscenace v rámci projektu Rok regionálních divadel, zbylé vstupenky na natáčenou reprízu 3. května 2016 jsou k dispozici za poloviční cenu
Uvedení Büchnerovy slavné hry Vojcek bylo vždy provázeno rozporuplnými reakcemi diváků. Fragmentární text, inspirovaný skutečným příběhem šikanovaného vojáka, který ubodá svou milou, jako by skandál dostal do vínku. Vzpomeňme inscenaci Daniela Špinara v Divadle Na Vinohradech, která získala Cenu Alfréda Radoka, diváci ji však nepřijali. Podobně kontroverzní je i inscenace Vojcka v Divadle J. K. Tyla v Plzni v režii uznávaného tandemu SKUTR. Ten tvoří mladí režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, již sbírají ceny a uznání odborné veřejnosti u nás i v cizině. Ohlasy na jejich pojetí Vojcka jsou bouřlivé – někteří diváci odcházejí z divadla nadšení, jiní pohoršení, málokdo však zůstává chladný.
Kritika hovoří o inscenaci velmi pozitivně. „Duo SKUTR opět vytvořilo svébytný poetický svět, v němž se tentokrát setkávají a na ostří nože střetávají něha a křehkost s krutostí a drsností. Obvyklou romantickou snovost tvůrci ve Vojckovi nahrazují dusivou až hororovou atmosférou, jež nepostrádá zvrácenou krásu a jímavost. Inscenace není, i přes výraznou vizuální a hudební složku, okleštěna o Büchnerovy existenciální otázky,“ píší Divadelní noviny a označují inscenaci za Sukces měsíce. Kladně hodnotí inscenaci i Jana Machalická v recenzi pro Lidové noviny: „Je to krásné, poetické představení s výpovědí a naplněné herecky… nenabízí žádný tradičně odvyprávěný příběh, je to fantaskní sled obrazů, který pracuje s nevtíravou metaforikou. Režie se přitom dosti důsledně opírá o text, či spíše jeho dochované útržky, které předkládá podle svého vidění. Tragickému příběhu Vojcka, mladého muže, jehož sebevědomí je stále pošlapáváno, tak propůjčuje snový ráz.“
„Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský jsou jedni z nejžádanějších režisérů dneška, z nezávislé scény pronikají na velká „kamenná“ jeviště – a v Plzni stvořili svou další kouzelnou, hudebně-vizuální jevištní báseň,“ napsala Lenka Šaldová pro Divadelní noviny. Nedílnou složkou inscenace je scénická hudba Petra Kalába, scéna Jakuba Kopeckého a kostýmy Simony Rybákové. „Velkolepá scéna Jakuba Kopeckého, která se na konci změní v past, funguje dokonale. Je to strohý, špinavý prostor, z něhož prakticky není úniku.“ napsal ve své recenzi pro MF Dnes Jan Anderle a dodává: „SKUTŘi prostor Nové scény, který se zdál být tak nedivadelní, ovládli dokonale. Způsob, jakým vyprávějí, bere dech. A výrazně jim pomáhá scénická hudba Petra Kalába. Možná budete mít po představení pocit, že tam vlastně žádná hudba nebyla – natolik je organickou součástí inscenace.“
Důkazem o výjimečnosti titulu je fakt, že ho Česká televize vybrala do svého projektu Rok regionálních divadel a z reprízy 3. května natočí záznam. „Vojcek byl jednou ze tří inscenací, které si Česká televize vybrala. Mefisto měl ale v té době ještě před premiérou a Caligula měl nakročeno k derniéře. Vojcka považuji za výjimečnou, byť diváky rozporuplně přijatou, inscenaci, a to nejen v rámci regionu. Je to moderní divadlo s výraznými hereckými výkony, s velkým výtvarným gestem, používající ryze současné jevištní prostředky směřující k silné výpovědi o stavu světa,“ objasňuje volbu inscenace šéfka činohry DJKT Natália Deáková.
Divadlo J. K. Tyla se bude prezentovat v cyklu z dílny brněnského studia ČT, jenž krátkým dokumentem a záznamem inscenace postupně představí 13 českých a moravských divadel. „Vybírali jsme to nejzajímavější ze současné divadelní produkce“ vysvětluje dramaturgyně ČT Nora Obrtelová. Diváci České televize se ještě mohou těšit například na Vyhnání Gerty Schnirch z brněnského HaDivadla, Cejch Západočeského divadla v Chebu, nebo na Zkrocení zlé ženy ústeckého „Činoheráku“. „Česká televize se tuzemské divadelní tvorbě věnuje, doposud však chyběl projekt, který by uceleně zmapoval aktuální dění na regionálních scénách, kde v současné době vznikají z hlediska režijního pojetí, hereckého zpracování i konkrétních titulů naprosto výjimečné inscenace, “ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Přípravu projektu umožní i podpora krajů a měst.
Před představením 3. května, které budou snímat kamery České televize, bude v prostorách Nové scény DJKT od 17 hodin probíhat doprovodný program. Pro účastníky je připravena autogramiáda herců Martina Stránského, Andrey Černé a Jana Holíka a výstava kostýmů z fundusu DJKT a ČT. Vstup na doprovodný program je volný, bez nutnosti navštívit představení.
Vstupenky na večerní představení s mimořádnou slevou 50 % lze rezervovat na tel. čísle 378 038 185 nebo na emailu marcela.vinsova@djkt.eu.