Novinka plzeňského Městského ústavu sociálních služeb: Pobytová odlehčovací služba

Městský ústav sociálních služeb (MÚSS) města Plzně nově od 1. ledna provozuje odlehčovací pobytové služby pro všechny rodiny pečující o osoby blízké. Jsou určeny klientům se sníženou soběstačností, o něž jejich blízcí pečují v přirozeném sociálním prostředí. Díky této nové službě má pečující osoba možnost získat čas na nezbytný odpočinek, načerpat síly nebo si vyřídit své záležitosti.

„Pro ty, kdo pečují o své blízké, to bývá psychicky i fyzicky velmi náročné. Zároveň je velmi obtížné zajistit péči pro pečovanou osobu na přechodnou dobu, aby si pečující mohl odpočinout, nabrat síly nebo vyřídit své záležitosti či třeba jít do nemocnice na plánovanou operaci a podobně. Právě proto MÚSS města Plzně nově od letošního ledna nabízí pobytové odlehčovací sociální služby ve dvou svých zařízeních – Domovech se zvláštním režimem Čtyřlístek v Kotíkovské ulici a Sněženka na Klatovské třídě,“ uvedl radní města Plzně pro oblast sociální a aktivní život seniorů Jiří Šrámek. Upřesnil, že odlehčovací pobytová služba je určena lidem starším 50 let se sníženou soběstačností ať již z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. Lze ji sjednat minimálně na dobu 14 dní a maximálně na jeden kalendářní měsíc.

Ředitel MÚSS města Plzně František Šampalík upozornil, že k žádosti o zařazení klienta do pobytové odlehčovací služby je třeba přiložit vyjádření lékaře. Nutné je také zajistit, aby klient měl s sebou léky a jejich soupis včetně způsobu užívání, kompenzační a jiné pomůcky, oblečení či hygienické potřeby. „Péči naši pracovníci zajišťují čtyřiadvacet hodin denně. Pomáhají klientovi při všech běžných úkonech. Zajišťují pro něj i sociálně-terapeutické činnosti. Na základě indikace praktického lékaře, u něhož je klient v péči, je možné během pobytu zajistit klientu také poskytování zdravotní péče,“ řekl František Šampalík. Doplnil dále, že zajišťují také například praní prádla, takže není nutné, aby klient měl s sebou velký počet kusů oblečení na celou délku pobytu.

Částka za ubytování činí 305 korun za den, za celodenní stravu 240 korun nebo 250 za diabetickou dietu. Přímá obslužná péče je zpoplatněna částkou 155 korun za hodinu při čerpání péče do 80 hodin za měsíc a částkou 135 korun za hodinu při čerpání nad 80 hodin za měsíc.

Více na webu muss.plzen.eu.

Ilustrační foto Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *