Nová tržnice DEPO otevře už v září. Nabídne dobré jídlo, řemeslné obchůdky i besedy

DEPO2015 chystá nový projekt – na podzim 2018 se otevře v krásné industriální hale z 30. let stálá Tržnice DEPO s farmářskými a řemeslnými obchůdky i sezónními stánky. Vzniklý prostor nabídne místo pro setkávání a odpočinek, budou se zde konat trhy, workshopy, přednášky a další akce, zaměřené na zdravý životní styl, ekologii i design. Místo ozdobí dílo Maxima Velčovského Slunečnice. Tržnice se přirozeně propojí s dalšími aktivitami v DEPO2015, především s komunitní zahradou Pěstírna DEPO a s otevřenou řemeslnou dílnu Makerspace.

Bývalá vozovna městských dopravních podniků, kreativní zóna DEPO2015, nyní hostí festivaly, kulturní i sportovní akce, interaktivní výstavy, sdílený prostor pro začínající podnikatele, umělecké ateliéry, stepařské studio či Predator Gym. Na oblast gastronomie byly dosud zaměřené především oblíbené Street Food Markety, na které pravidelně míří tisíce návštěvníků.Velký zájem o tento festival pouličního občerstvení provozovatele Depa částečně inspiroval.

„Ve studii, kterou si město nechalo zpracovat, Plzeňané jasně řekli, že tržnici chtějí. Měla by být nízkonákladová a s pestrou nabídkou. V našich zeměpisných šířkách nemůžeme očekávat čerstvou zeleninu a ovoce po celý rok, tržnice v Depu bude proto kombinovat čerstvé sezónní produkty s designem, službami i zajímavými akcemi,“ říká primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

V nové tržnici bude místo pro stálý provoz farmářského obchodu, obchodů bez obalu, květinářství, design shopů, ale i pro další služby, které mají blízko ke gastronomii či řemeslu. „Rádi bychom, aby tu své místo našlo např. brašnářství, rámařství, holičství a další zajímavé či netradiční obory,“ říká Jiří Suchánek, ředitel DEPO2015. Pro zájemce budou připraveny různé prostory od lodních kontejnerů, přes takzvaný Skleník až po designové dřevěné stánky na akce. Nejde však jen o to, vytvořit příjemné místo pro nákupy a trávení volného času, cílem projektu je i rozvoj vzdělávání v oblasti ekologie, zdravého životního stylu nebo řemesla formou přednášek, workshopů a dalších akcí.

Tržnice se například přirozeně propojí s aktivitami Pěstírny DEPO – komunitní zahrady, kterou na nádvoří provozuje spolek Pěstuj prostor. Kromě možnosti vypěstovat si v obřích betonových květnících vlastní bylinky a zeleninu, nabízí Pěstírna také Zahradnický klub, tematické přednášky a workshopy. „Lidem stále více záleží na kvalitě a původu potravin, které konzumují. V Depu si je již několik let mohou vypěstovat v komunitní zahradě – věřím, že tržnice teď tuto nabídku značně rozšíří,“ říká Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor.

Plánovaný program tržnice zahrnuje akce zaměřené na sezónní potraviny. Například v době úrody brambor bude k dispozici široká nabídka od různých prodejců a lidé budou moci pohodlně zaparkovat a nakoupit i větší množství na uskladnění. Připraveny budou zároveň také workshopy pro děti a tematická gastronomie, například škubánky. Toto zaměření bude, vedle umístění tržnice v kryté hale, jedním z hlavních rozdílů oproti farmářským trhům, které se konají na náměstí Republiky a se kterými bude Depo spolupracovat právě na tematických akcích.„Každou platformu umožňující prodej fajnového jídla a podporující nové výrobce potravin i designových libůstek vítáme. V našich silách je pomoci s produkcí jednorázových eventů zaměřených na jídlo –například slavnosti dýně, jablek, husí hody a podobně. Rádi poskytneme naše kontakty i zkušenosti,” říká Tomáš Popp ze sdružení Envic, které trhy na náměstí pořádá.

Autorem architektonického návrhu Tržnice DEPO je mladé plzeňské studio ENPROBE, stavební úpravy prostoru začnou začátkem léta a brány by se měly otevřít v září 2018. (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *