Nejkrásnější českou knihou roku 2023 je publikace Západočeské galerie v Plzni

Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze včerejšího slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Katalog „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a umění v českých zemích byl koncipován jako doprovodná publikace ke stejnojmenné výstavě, která probíhala v Západočeské galerii v Plzni od října 2023 do března 2024. Kolektiv autorů z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR se na výstavě i v katalogu zabýval širokou škálou inspirací biblickým textem Zjevení sv. Jana, zvaným Apokalypsa, ve výtvarném umění, hudbě a literatuře v českých zemích od středověku až do současnosti.

Slavnostní vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 proběhlo ve středu 12. června na půdě Technologického centra Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Odborná komise se v hodnocení zaměřuje na celkový design knihy, písmo, obálku, ilustrace a propojení výtvarné stránky s textem. Katalog „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a umění v českých zemích zpracovaly zkušené a nejednou oceněné grafičky Adéla Svobodová a Tereza Hejmová, se kterými Západočeská galerie v Plzni nespolupracovala poprvé. Adéla Svobodová je podepsána například nad katalogy k výstavám Kubišta – Filla. Plzeňská disputace; Z akademie do přírody, společně pak vytvořily publikaci k výstavám Jdi na venkov! a Palmy na Vltavě.

„Západočeská galerie v Plzni je jedinou krajskou galerií v ČR, která má statut výzkumné organizace. Tomu je přizpůsobena také naše výstavní a publikační dramaturgie, zaměřená na velké badatelské projekty, které realizujeme ve spolupráci s předními odbornými pracovišti v ČR. Výsledkem tohoto úsilí je i publikace …a viděl jsem nové nebe a novou zemi. Apokalypsa a umění v českých zemích, kterou naše instituce připravila k vydání ke stejnojmenné výstavě ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR. Nicméně náš hlavní dík patří oběma autorkám grafického designu Tereze Hejmové a Adéle Svobodové, kterým vděčíme za originální podobu této publikace,“ shrnuje ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.
Spolupráce mezi Západočeskou galerií v Plzni a Ústavem dějin umění AV ČR je dlouhodobou záležitostí a přinesla již řadu úspěšných výstavních a knižních projektů. „Je radost spolupracovat s profesionálním a spolehlivým partnerem, od kterého přesně víte, co očekávat. Západočeská galerie je jedním z nich. Zároveň je skvělé realizovat krásné publikace s profesionálními, kreativními a komunikaci otevřenými grafičkami, k nimž Adéla Svobodová a Tereza Hejmová jednoznačně patří,“ podotýká ředitel Ústavu dějin umění AV ČR Tomáš Winter.

Kateřina Modrá

 

O soutěži:
Soutěž Nejkrásnější české knihy roku každoročně pořádají Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví / Muzeum literatury. V soutěži o nejlepší knižní design je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok (rozhoduje údaj v tiráži).
Oceněné knihy jsou prezentovány v Muzeu literatury, na veletrhu Svět knihy, festivalu LITR Olomouc, přehlídce Designblok, na výstavách v Moravské galerii v Brně, v Husitském muzeu v Táboře, v Českých centrech atd. Také se účastní soutěže o nejlepší knižní design světa (Best Book Design from all over the World), mezinárodních veletrhů a výstav.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *