Na programu opět teplárna. Občanská iniciativa Teplárna Plzni chce zabránit jejímu prodeji

Zastupitele města Plzně čeká ve čtvrtek 24. května poslední hlasování o prodeji části Plzeňské teplárenské miliardáři a majiteli  pražské Sparty Danielu Křetínskému. Za podíl 35 % má podnikatel získat manažerskou kontrolu nad celým podnikem a většinový vliv při rozhodování o cenách tepla. Občanská iniciativa Teplárna Plzni chce prodeji zabránit. 

Iniciativa vydala tiskovou zprávu, z níž citujeme: Když primátor Plzně Martin Zrzavecký v roce 2015 zmínil, že by mohl být podíl v Plzeňské Teplárenské prodán strategickému partnerovi, vyvolalo to u ostatních politiků zděšené reakce. „Byli jsme zaskočeni,“ prohlásil například Michal Vozobule z opoziční TOP09. Primátor Zrzavecký tak své vyjádření záhy musel mírnit slovy „Nejsem připraven hlasovat o tom, abychom se zbavili jediného procenta v Plzeňské teplárenské“.  Samozřejmě, vždyť v předvolebním rozhovoru pro Plzeňský deník v roce 2014 ještě uváděl: „Všechny důležité zdroje jako je teplo, voda či doprava musí být vlastněny městem. Jedině tak můžete ovlivňovat cenu a kvalitu.“ Toto byl i argument pro opětovný odkup akcií vodárny od společnosti Veolia v roce 2016 za více než 700 mil. Kč.

Ani žádná z dalších politických stran neměla před komunálními volbami v roce 2014 ve volebním programu prodej významných městských firem. Ale uběhly dva roky a zastupitelstvo města Plzně dne 14. 12. 2017 rozhodlo, že pro budoucí směřování Plzeňské Teplárenské zvolí tzv. variantu A, tedy fúzi s Plzeňskou Energetikou a.s., vlastněnou známým businessmanem Danielem Křetínským. A to mimo jiné i hlasy primátora Zrzaveckého a zastupitele Vozobuleho.

Teplo je strategická komodita, kterou by po vzoru zemí západní Evropy měl vlastnit stát, popř. obce. Je tedy v zájmu města zachovat současný stav, kdy je teplárna v jeho 100% vlastnictví, tedy přesně tak, jak strany před posledními volbami slibovaly.

Navíc rozdílná majetková struktura spalovny ZEVO Plzeň, která má být součástí transakce a společnosti Čistá Plzeň, která má zůstat v majetku města, přináší výraznou nejistotu do nakládání s odpadem Plzeňanů. Fúze tak může občanům prodražit nejen teplo a teplou vodu, ale i svoz a likvidaci odpadu.

Informovanost občanů o prodeji Plzeňské teplárenské je minimální. Informovat občany má za cíl občanská iniciativa Teplárna Plzni, která požaduje, aby strany, které fúzi podporují, kandidovaly s tímto programem v podzimních komunálních volbách a nechali o tomto strategicky významném kroku rozhodnout voliče. (tz)

Proti prodeji teplárny se v prosinci postavili všichni zastupitelé KSČM a KDU-ČSL, část občanů patriotů a část ČSSD.

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Jaroslav Hausner napsal:

    Bohatí jedinci hledají, kam by vrazili své finance v očekávání zisku. Takže Křetínskému se nedivím, že to zkouší v Plzni na infrastruktuře. Ale jelikož jsem sledoval vystoupení JUDr. Rösche, tak Křetínského nabídka je diskutabilní. Schvalování prodeje narychlo na konci volebního období je krajně podezřelé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *