Na Plzeňsku už odvolila víc než třetina lidí. Od odpoledne může mít Česko až 400 poslanců

Podle volebních komisařů je zatím o volby větší zájem než při minulém hlasování v roce 2013. V Plzeňském kraji za první den už odvolila víc než třetina oprávněných voličů, jinde v republice i víc než čtyřicet procent. Na Plzeňsku kandiduje pětadvacet stran a hnutí a lidé mají možnost vybírat si nové poslance ze 427 mužů a žen. V celém Česku usiluje o  200 poslaneckých mandátů usiluje zhruba 7500 kandidátů.

Volit můžeme až do 14 hodin. Poté se začnou sčítat všechny hlasy vhozené do volebních uren. Po sečtení výsledků čekají strany jednání o novém politickém uspořádání. První výsledky bychom měli znát vpodvečer a zpravodajský portál Plzen.cz vás o nich samozřejmé bude informovat.

Od okamžiku vyhlášení výsledků nastane v České republice poněkud paradoxní situace. Protože se letošní volby konají v dřívějším termínu než předchozí hlasování před čtyřmi lety, můžeme mít několik dnů, přesně do 26. října, až 400 poslanců. Těm starým končí mandát až ten den (termín minulých voleb plus čtyři roky do půlnoci). U nových je to v den vyhlášení, tedy v sobotu 21. října po 14. hodině. Od té doby novým poslancům nabíhá plat a mají imunitu. Do složení slibu sice nemohou vykonávat svá práva, například hlasovat, ale mohou například navrhovat prezidentské kandidáty.

Pokud se hlasovat o složení nové Sněmovny teprve chystáte, nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. Máte-li občanský či cestovní pas propadlý, můžete si i dnes nechat na Magistrátu města Plzně na náměstí Republiky vydat dočasný doklad, který platí třicet dnů. S sebou si vezměte dvě průkazkové fotografie a rodný list a žádost můžete vyplnit až tam. Úředníci budou na magistrátu až do půl druhé.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *