Modeláři z celého Česka předvedli své umění v Týně nad Vltavou. Návrat do dětských let, nazvali to pořadatelé

Ani velikonoční svátky a velmi teplé počasí neodradily v  sobotu 20. dubna stovky příznivců modelářství od návštěvy Týna nad Vltavou, kde se opět po roce setkali konstruktéři technických maket z  celé České republiky. Hned na dvou souběžně pořádaných, celostátně významných modelářských akcích, zde totiž byly k vidění plastikové modely vojenské techniky, letadel, lodí a automobilů i dokonale propracovaných rádiem řízených tahačů, nákladních vozů a vysokozdvižných vozíků.

Tradiční modelářskou soutěž a výstavu plastikových modelů Vltavotýnský střep, s  podtitulem „návrat do dětských let“, v  sále Městského domu kultury (MDK) Sokolovna a šestý ročník přehlídky rádiem řízených (RC) modelů tahačů a nákladních vozů Minitruck Show 2019 v  sousední ČEZ sportovní hale, podpořila jako hlavní partner Skupina ČEZ v  rámci programu letošního Oranžového roku v  okolí Jaderné elektrárny Temelín.

„Obě modelářské přehlídky jsou mimo jiné skvělým příkladem dobré spolupráce různých organizací ve městě a již pravidelnou součástí zdejšího spolkového života. Finanční prostředky získané od temelínské elektrárny nám, podobně jako při organizování řady dalších společenských, kulturních a sportovních událostí v  průběhu celého roku, významně pomáhají udržet jejich vysokou úroveň a atraktivitu,“ konstatovala Michaela Slepičková z  městského Turistického informačního centra Týn nad Vltavou.
Vltavotýnský střep i Minitruck show již zaujaly pevné místo v  kalendáři nejvýznamnějších modelářských událostí v  tuzemsku, mají vysoké renomé, což se projevuje dlouhodobě vysokým počtem účastníků i návštěvníků. „Loňskou rekordní účast jsme zřejmě právě s  ohledem na Velikonoce sice nepokořili, přesto ale můžeme být velmi spokojeni, protože je v  každém případě nadstandardní. I to svědčí o velké oblibě této soutěžní výstavy,“ uvedl vedoucí Kroužku plastikových modelářů při Městském domě dětí a mládeže v Týně nad Vltavou Zdeněk Bříza.

Letos se v  Sokolovně sešly tři stovky modelů od zhruba osmi desítek modelářů z  celé České republiky napříč všemi generacemi. Od mladých modelářů ve školním věku až po zkušené „modelářské harcovníky“. Podobná byla i skladba návštěvníků, i když samozřejmě tradičně převládalo dětské publikum. V  Sokolovně letos soutěžili a vystavovali modeláři posedmé v  řadě, předchozí ročníky pořádali v  prostorách domu dětí. Ty se ovšem staly pro rozrůstající se akci malé a nevyhovující.
Mezi účastníky Vltavotýnského střepu se znovu zařadili především modeláři z  různých jihočeských klubů. Přijeli ale také z  Prahy, středních Čech, Moravských Budějovic, Znojma a dalších míst. Přehlídky Minitruck show 2019 v  ČEZ sportovní hale hned vedle Sokolovny se zúčastnilo celkem 28 modelářů. „Řada modelářů sem jezdí pravidelně a váží cestu často i z velké dálky, což je pro nás velkým oceněním. Své zastoupení zde má samozřejmě Týn nad Vltavou a Písek, vedlo toho ale také Praha, Varnsdorf, Most, Holešov, Benešov u Prahy, Domažlice a další místa,“ zdůraznil hlavní organizátor Minitruck show Jaromír Habrnal zastupující barvy domácích.

Vrcholem letošní přehlídky rádiem řízených modelů bylo v  sobotu odpoledne vystoupení úřadujícího Mistra České republiky v  kategorii RCEN – kluzáků s  elektrickým pohonem Jana Špatného z  Letecko-modelářského klubu Bechyně.

Petr Pokorný

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *