Místo díry na Americké bude moderní městská čtvrť. Padnout ještě musí Prior

Nová šance pro centrum Plzně! Tak by se daly charakterizovat plány společnosti AMESIDE na využití území po bývalém KD Inwest a po zbourání bývalého Prioru. Nové ulice, náměstíčka, krásné budovy, originální schodiště, obchody, byty i prostor pro zábavu – to je budoucnost území ohraničeném Denisovým nábřežím, Americkou a Sirkovou ulicí.

Přeměna znamená vznik nové městské části. Společnost představila první studii budoucí podoby hodně diskutované lokality, která je v posledních letech v Plzni jedním z největších témat. A k novým plánům by se už po prázdninách by měla mít veřejnost vyjádřit svůj názor.

Jisté je, že bývalý Prior čeká demolice. Na jeho místě bude ulice vedoucí až k městským lázním. Další ulice povede od lávky přes řeku na Denisově nábřeží až k podchodu k hlavnímu nádraží. S tím se kvůli rušnému provozu na Americké i nadále počítá. AMESIDE chce navrhnout radnici, že by ho mohla i provozovat.

Přípravná fáze by měla trvat dva až tři roky, samotná stavba budou, která se bude dělat najednou by zabrala asi dva roky. Náklady na realizaci by podle dnešních kalkulací přišly na tři miliardy korun. “Rádi bychom v řádech měsíců požádali o EIA. Uvidíme podle jejího průběhu. Myslím si, že bychom mohli v příštím roce požádat o územní rozhodnutí. Do dvou nebo tří let bychom rádi začali stavět,” říká zástupce společnosti AMESIDE Tomáš Jícha.

Podle něho je nový projekt naprosto odlišný od toho původního (společnosti AMADEUS), který se stal předmětem velkého sporu. “Jsou to dvě naprosto nesrovnatelné záležitosti. Původní projekt byl jedna budova a část zastavěného prostoru byla podstatně větší. My stavíme z více budov, stavíme více funkcí a veřejných prostranství. Stavíme veřejné prostranství na soukromých pozemcích a úplně nový kus města,” dodává Tomáš Jícha.

Vizualizace AMESIDE

  1. Americká směrem k hlavnímu nádraží.
  2. Nová ulice od nádraží k lázním.
  3. Denisovo nábřeží od řeky
  4. Veřejný prostor, náměstíčko

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *