Malá scéna v sobotu opět nabídne dětskou operu Žvanivý Slimejš

Obnovená premiéra pro malé i velké děti Jiřího Pauera Žvanivý Slimejš je naplánovaná na 5. října 2019 od 17.00 na Malé scéně DJKT. Původní inscenace vycházející z moudrosti východoasijských pohádek vznikla v roce 2014 v režii Lilky Ročákové Rybářové, která v minulosti nastudovala v Plzni mimo jiné dětské opery Kocour v botách, O Rusalce či muzikálovou pohádku O Jeníčkovi a Mařence aneb Jak to dobře dopadlo.

V komorní opeře rozehrávající příběh Žvanivého Slimejše, nad jehož hloupostí a upovídaností vyzraje Opice, a rybáře Kičibeje a jeho vyčítavé ženy Saiši se představí členové operního souboru a hosté, titulní role se zhostí Miro Bartoš v alternaci s Jakubem Hliněnským, jako rybář Kyčibej vystoupí Martin Švimberský nebo Jakub Turek, jeho ženu Saišu ztvární Tereza Hořejšová či Jana Tolašová a ve dvou  Opicích budou moci diváci poznat Petru Šintákovou, Veroniku Kaiserovou, Valentýmu Mužíkovou či Bohumilu Sommerovou. „O režijní nastudování obnovené premiéry se postará zkušený Jakub Hliněnský, který v minulé sezóně režíroval upravenou verzi Smetanovy opery Prodáváme nevěstu,“ doplňuje Tomáš Ondřej Pilař, šéf souboru opery.

Jednoaktová opera Žvanivý Slimejš s libretem Míly Mellanové podle pohádky Josefa Hlouchy vznikla v letech 1949-1950, tedy ještě během studií skladatele Jiřího Pauera na AMU, a premiéru měla v roce 1958 v pražském Operním studiu. V Plzni bylo dílo uvedeno poprvé v roce 1961 ve Velkém divadle. Druhé nastudování pak vzniklo v roce 2014 na Malé scéně s režií emeritní sólistky opery DJKT Lilky Ročákové Rybářové, jež je také autorkou scénického řešení. Lilka Ročáková Rybářová působila v Divadle J. K. Tyl pětadvacet let, během nichž ztvárnila řadu stěžejních rolí českého i světového repertoáru. Byla stálým hostem Národního divadla v Praze, hostovala v Brně, Liberci či Olomouci, vystupovala také například v Německu, Švýcarsku a Rusku. V současnosti se jako režisérka věnuje inscenacím pro děti (Bastien a Bastienka, O Rusalce, Kocour v botách, O Jeníčkovi a Mařence aneb Jak to dobře dopadlo).

Martina Drbušková, foto Martina Root

 

Jiří Pauer

Žvanivý Slimejš

Hudební nastudování                               Josef Kurfiřt

Klavírní doprovod                                      Maxim Averkiev

Režie, scéna a kostýmy                           Lilka Ročáková Rybářová

Dramaturgie                                              Zbyněk Brabec

Režijní nastudování obnovené premiéry                 Jakub Hliněnský

 

Žvanivý Slimejš                 Miro Bartoš / Jakub Hliněnský

Kičibej                                 Martin Švimberský / Jakub Turek

Saiša                                    Tereza Hořejšová / Jana Tolašová

  1. opice Veronika Kaiserová / Petra Šintáková
  2. opice Valentýna Mužíková / Bohumila Sommerová

Malá Saiša                          Kristýna Šuhajová / Rozárie Toušová

 

Premiéra 5. října 2019 na Malé scéně DJKT

Nejbližší reprízy 6. října a 16. listopadu 2019

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *