Lidé budou chtít jíst a pít a stále více se zajímají o kvalitu potravin, říká Pavel Šrámek

Nejlepší ekolog je správně hospodařící zemědělec, sojové mléko je podvod na spotřebitele a firma Milknatur v Líních u Plzně produkuje opravdové, plnohodnotné a neošizené potraviny – tak mluví o svém podnikání poslanec a farmář Pavel Šrámek (ANO). Do Poslanecké sněmovny kandiduje znovu za hnutí ANO 2011, ale tentokrát s ním hovoříme převážně o potravinách. V poslední době se jeho jméno objevuje na veřejnosti v souvislosti s projektem Mléko do škol.

Hospodaříte na rodinné farmě, máte vlastní mlékárnu. Proč jste se do tak “nejistého” podnikání pustil?

Myslím si, že zemědělství není nejisté podnikání, naopak. Lidé budou chtít jíst a pít a stále více se zajímají o kvalitu potravin. A my produkujeme opravdové, plnohodnotné a neošizené potraviny, především mléko a mléčné výrobky, nově pak i maso, především telecí. Bohužel dnes není živočišná výroba hlavní zdroj surovin pro potravinářství a pro obnovu zemědělské půdy vracením organické hmoty na pole, příliš podporovaná, ale mění se to a bude se to zásadně měnit. Naše zemědělství potřebuje strukturální změnu hlavně dotační politiky. Navíc my jsme farma bez GMO, tedy i všechny naše výrobky neobsahují Geneticky Modifikované Organismy.

Jste odpůrcem GMO. Chápou vůbec spotřebitelé škodlivost geneticky upravených potravin? A co sojové mléko?

GMO je otázka lidské filozofie, přístupu k přírodě a potravinám především. Lidé zatím příliš toto téma neřeší a moc o tom bohužel neví, ale mění se to. A sojové mléko? To je podvod na spotřebitele. Žádné sojové mléko není, je to vlastně sojový rostlinný olej, který má bílou barvu. Lidé se domnívají, že je to zdravé, ale opak je pravdou. Navíc soja je dnes téměř z 90% geneticky modifikovaná plodina a dle mého názoru, lidské tělo má s těmito potravinami problém, protože je neumí dobře strávit, zpracovat.

Přejděme k opravdovému mléku. S vaší farmou se v posledních měsících hodně spojuje akce Mléko do škol. To není zrovna obchod, na kterém byste vydělával…

Určitě to není obchod zásadní, na kterém by stála naše farma, protože dotace na toto školní mléko, v našem případě čerstvé plnotučné, jsou stejné, jako například na mléko odstředěné UHT. Stát to nerozlišuje kvalitu tohoto mléka, bohužel, v tom je velký rozdíl v nákladech a kvalitě. Nicméně děláme to hlavně proto, aby naše děti ve školách v Plzeňském kraji byly zdravé a měly zdravé kosti i zuby. Mléko je pro děti a mládež nepostradatelná potravina už od nepaměti. Je ale mléko a mléko, a to je třeba lidem neustále vysvětlovat.

Poslanec a farmář – tohle spojení k vám patří. Jak to funguje?

Myslím, že se to perfektně doplňuje. Snažím se vyrábět kvalitní a zdravé české potraviny a zároveň se ve Sněmovně snažím podporovat právě české potraviny, bojovat proti dvojí kvalitě potravin v EU a podporovat hlavně ty zemědělce, kteří hospodaří dobře a správně, mají vyrovnanou živočišnou a rostlinnou výrobu. Tvrdím, že nejlepší ekolog je správně hospodařící zemědělec.

K foto: Pavel Šrámek na své farmě. Foto archiv P. Šrámka

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *