Les SlovaKs otevřou tanečním představením Fragments za doprovodu Plzeňské filharmonie Evropskou sezónu divadla a tance Plzně 2015

Evropskou sezónu divadla a tance, která je jedním z větších celků programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, zahájí 22. a 23. ledna v plzeňském Novém divadle belgický soubor Les SlovaKs za živého doprovodu třiatřicetičlenné Plzeňské filharmonie. Tanečník může při pohybu dělat všechno, co chce. Přesně tímto se řídí uskupení tanečníků Les SlovaKs.

Dnes velmi úspěšný soubor založili v roce 2006 Slováci Martin Kilvády, Milan Tomášik, Peter Jaško, Anton Lachký a Milan Herich, kteří působili ve známých skupinách současného tance, jako jsou například Ultima Vez Wima Vandekeybuse nebo Akram Khan Company. Kromě mnoha let taneční dřiny a píle je spojuje národnost, svoboda a obrovská chuť tančit.  Bývalí absolventi  banskobystrické Konzervatoře J. L. Bellu a  prestižní školy P.A.R.T.S. v Belgii v současné době žijí a tvoří v Bruselu.

Představení Fragments je tragikomedií, reflektující spletitost a protiklady lidského života, zábavným představením, plným profesionálního tance, expresivního humoru a kouzelných okamžiků. „Jde o malé anekdoty a konkrétní i abstraktní úryvky příběhů ze života. Každý z nás si vytvořil určitý sen, který na jevišti představuje, a zbytek skupiny mu pomáhá ho ztvárnit,“ přibližuje Peter Jaško.

Představení vznikalo zhruba 10 týdnů, soubor s ním navštívil již 12 zemí celého světa – Belgii, Francii, Holandsko, Německo, Španělsko, ale třeba i Koreu, Kostariku, USA či Kongo.

Pětici tanečníků, kteří jsou zároveň tvůrci a choreografy, doprovází při představení třiatřicetičlenný smyčcový orchestr, jímž bude v Plzni v lednu 2015 právě Plzeňská filharmonie pod vedením dirigenta Stevena Decraene. Autorem hudby je Simon Thierrée: „Pro Fragments jsem složil specifickou hudbu pro smyčcový orchestr, do které jsem promítl vliv romantismu a středoevropskou kulturní tradici, tedy alespoň jak jí vnímám já z perspektivy Francouze. Střídají se v ní rytmické, dynamické a tajemné části, na které tanečníci reagují,“ prozrazuje skladatel. „Je to velmi inspirativní spolupráce, navíc půjde o naše vůbec první vystoupení v Novém divadle,“ těší se na premiéru ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Jeden z tanečníků Les SlovaKs Martin Kilvády doplňuje: „Doprovod současného tance živým hudebním tělesem, navíc tomto v případě, je rarita a pro nás výjimečná zkušenost. Ze spolupráce jsme nadšeni, věřím, že i pro diváky to bude neobyčejný zážitek.“

Unikátní jednorázové spojení energického současného tance umělců se slovenskými kořeny s živou hudbou předznamená další hostování nejzajímavějších evropských i českých tanečních a divadelních souborů, na které se Plzeň může těšit po celý rok téměř každý měsíc – například Les Ballets Bubeníček, Sasha Waltz and Guests, Théâtre du Jeu de Paume, Le Manége Mons, Cirk La Putyka, DaeMen a další.

Představení Fragments není jediným počinem slovenských tanečníků v Plzni. 27. června se v ČEZ Areně uskuteční Sokolský slet v choreografii člena souboru Les SlovaKs Petera Jaška s původní hudbou skladatele Simona Thierrée, který se inspiroval i Jaroslavem Ježkem, především písní „Nebe na zemi“ v podání Jana Wericha, ale i dalšími českými klasikami dvojice Suchý – Šlitr. Zkoušky seniorů z několika sokolských žup po celé republice probíhají intenzivně již nyní.

Mirka Reifová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *