Konvoj svobody projel Plzní, veterány pozdravilo na 20 tisíc diváků

Přehlídku historických i současných vojenských vozidel Convoy of Liberty na Slavnostech svobody v Plzni si nenechaly ujít tisíce lidí. Více než hodinu trvající komentovaný průvod přilákal na dvacet tisíc diváků všech věkových kategorií, kteří hustě lemovali ulice od Sukovy přes Klatovskou až po centrum města. Nad konvojem přeletěly také dvě stíhačky Gripen Armády České republiky a legenda druhé světové války britská stíhačka Spitfire a cvičný letoun Harvard. Tradičně nejnavštěvovanější akci oslav přálo krásné slunečné počasí.

Lidé vybaveni americkými a českými vlaječkami osazenstvu vojenských vozů mávali a zdravili jej. Největší ovace si vysloužily džípy, v nichž se vezli američtí a belgičtí veteráni, kteří se zúčastnili osvobozování Plzně před 73 lety a letos opět přijeli i s rodinnými příslušníky na Slavnosti svobody. Z  džípů zdravili přihlížející američtí veteráni Earl Ingram, George Thompson a James Duncan a belgičtí veteráni Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin. V konvoji jel i vnuk generála Pattona George Patton Waters, Luc Rensonnet, syn již zesnulého velitele 17. dělostřeleckého pluku, a čeští veteráni Josef Švarc a Alois Dubec.

V koloně projelo přes 200 vojenských historických vozidel a ukázek techniky vyrobené do roku 1945 v USA, Kanadě a Velké Británii, ale i některá vozidla reprezentující Československou samostatnou obrněnou brigádu. Diváci mohli vidět například tank M36Jakson z Vojenského historického ústavu Praha, obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge i samohybnou houfnici Sexton, která se v Plzni představila už loni. Součástí kolony byly i vozy Ford Canada, Bedford, Fordson a Austin Tilly.

Slavnosti svobody pokračují až do neděle 6. května. Vyvrcholí pietním aktem u obnoveného památníku Díky, Ameriko v neděli v 16 hodin. Kromě historických vojenských kempů, pestrého kulturního programu a výstav je připravena soutěž pro celé rodiny Nebeští jezdci. Rodiče s dětmi se od 10 do 17 hodin mohou těšit na nové zážitky. Soutěž připomene osudy československých letců RAF. Startuje u kulturního domu Peklo, prochází Štruncovými sady a končí U Zvonu v kempu RAF. (tz)

Foto MMP Martin Pechuch

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *