K plzeňskému divadlu shlédne v prosinci celá demokratická Evropa

Divadlo J. K. Tyla v Plzni se v prosinci stane místem, ke kterému bude shlížet celá demokratická Evropa. U příležitosti 29. ročníku udílení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy bránící lidská práva a základní svobody, se v Novém divadle od 3. do 10. prosince uskuteční výstava laureátů Sacharovovy ceny. Zveřejnila to informační kancelář Evropského parlamentu.

Sacharovova cena za svobodu myšlení, pojmenovaná po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi, byla založena Evropským parlamentem v prosinci 1988. Oceňuje osoby a organizace zasazující se za lidská práva a svobody. Je udělována každoročně u příležitosti 10. prosince, kdy byla v roce 1948 členy OSN podepsána Všeobecná deklarace lidských práv. Zatím ji podle Wikipedie obdržel jediný Čechoslovák – v roce 1989 ji převzal vůdce Pražského jara 1968 Alexander Dubček.

Slavnostní předání letošní Sacharovovy ceny se uskuteční 13. prosince ve francouzském Štrasburku. Laureátem je tentokrát demokratická opozice ve Venezuele: Národní shromáždění zastoupené Juliem Borgesem a všichni političtí vězni, které reprezentují Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea González.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *