Jana Šrejma Kačírková: Na Dvořákovu Stabat Mater se moc těším

U příležitosti velikonočních svátků zazní ve čtvrtek 13. dubna ve Smetanově síni Obecního domu v Praze Stabat Mater od Antonína Dvořáka v podání českobudějovické rodačky, skvělé sopranistky Jany Šrejma Kačírkové.

Zpěvačka, která pravidelně účinkuje na scénách Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského i Slovenského národního divadla a je stálou členkou Národního divadla v Brně, se na koncert připravuje s chutí.

„Je to překrásné dílo. V Obecním domě jsem ještě nevystupovala a Stabat Mater jsem před publikem ještě nikdy nezpívala. Na vystoupení se proto moc těším,“ uvedla zpěvačka. „Budou to pro mě hned dvě premiéry,“ podotkla.

Na Stabat Mater se chystá po vystoupení v Bratislavě a v Brně, kde v jejím operním, tedy pěveckém i hereckém provedení, zazněla Donna Anna z opery Don Giovanni od Wolfganga Amadea Mozarta. Tentokrát bude sice „jen“ zpívat, ale na přípravu nemá moc času. „Bude to změna. Není to však nic, co by se nedalo zvládnout. Před koncertem budou dvě zkoušky a navíc dopoledne veřejná generálka,“ poznamenala.

Dvořákova duchovní kantáta Stabat Mater ji láká už dlouho. V minulosti ji také nastudovala. Koncert na Mezinárodním hudebním festivalu Petera Dvorského se však v roce 2015 nakonec neuskutečnil. „Stabat Mater je nádherný čistý zpěv. Od herectví si tentokrát odpočinu,“ pousmála se.

Těší ji, že bude moci potěšit publikum u příležitosti velikonočních svátků. „Je to opravdu krásné dílo Antonína Dvořáka a k Velikonocím se skvěle hodí. Právě v tomto období se Stabat Mater také hodně hraje,“ připomněla sopranistka, kterou znají příznivci opery také jako Rusalku z dalšího Dvořákova slavného titulu uváděným s Janou Šrejma Kačírkovou v hlavní roli Jihočeským divadlem před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

Dvořákovo zpracování Stabat Mater patří k vrcholným hudebním dílům, dlouhodobě oceňovaným i na mezinárodní scéně. První sekvence na známé historické téma pochází ze 13. století. Od té doby se dojemný text o úmrtí Ježíše Krista z úst jeho matky pod křížem stal mnohokrát inspirací pro hudební autory. Existuje několik stovek hudebních verzí. Antonín Dvořák pojal téma jako duchovní kantátu a své poměrně obsáhlé dílo poprvé představil po ztrátě svých tří dětí před 130 lety.

V Obecním domě si ve čtvrtek 13. dubna posluchači vyslechnou Stabat Mater v provedení Symfonického orchestru hlavního města Prahy, FOK pod vedením dirigenta Jiřího Maláta. Sólisty, soprán Jana Šrejma Kačírková, alt Václava Krejčí Housková, tenor Tomáš Juhás, bas Jiří Sulženko, doprovodí Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. V 10 hodin bude veřejná generálka, hlavní představení začne v 19.30 hodin.

Dvořákovo oratorium Stabat mater patří k nejznámějším a umělecky nejsilnějším dílům svého druhu. Hudba zkomponovaná na duchovní text o utrpení matky Kristovy je uváděna především v době Velikonoc a tuto tradici drží i FOK ve Smetanově síni Obecního domu. Ostatně FOK má s dílem bohaté zkušenosti. V roce 2004 dokonce orchestr putoval s tímto „oratoriem všech oratorií“ na zájezd do Říma a do Pisy. A ve starobylé římské bazilice Santa Maria Maggiore vyslechl provedení i kardinálský sbor v čele s budoucím papežem Benediktem XVI, kterého Dvořákova hudba velmi dojala.

_________________________________________________________________________________

Jana Šrejma Kačírková, rodačka z Českých Budějovic, prožila dětství v nedalekém Vidově. Po gymnáziu absolvovala pražskou konzervatoř pod vedením slavné sopranistky Libuše Domanínské.

Jana Šrejma Kačírková působí na všech předních scénách v Čechách i na Moravě. Byla stálou členkou Národního divadla moravskoslezského. Jako stálá členka účinkuje v Národním divadle v Brně a od roku 2010 vystupuje na scéně Národního divadla v Praze, kde nastudovala několik rolí. Trvale hostuje na krajských scénách v Plzni, Liberci i v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde za své umění získala tři Jihočeské Thálie.

Ve svém repertoáru se z nejznámějších rolí představila jako Jitka z Dalibora či Mařenka z Prodané nevěsty od Bedřicha Smetany nebo Julie v další slavné opeře Romeo a Julie od Charlese Gounoda. Za tuto roli získala v roce 2012 svoji první českou Cenu Thálie. O rok později dostala stejné ocenění za mimořádný výkon v hlavní roli v opeře Anna Bolena od Gaetana Donizettiho. Nastudovala i roli Rusalky Antonína Dvořáka, ve které také vystupuje několik sezon před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. V zahraničí se představila na festivalech v Itálii nebo na Kypru. Působí i ve Slovenském národním divadle, kde nastudovala Donnu Annu v opeře Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. V Národním divadle v Praze působí mimo jiné v roli Zuzanky ve Figarově svatbě od stejného autora. Představila se i s populárním argentinským tenorem José Curou, se kterým vystoupila na mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově. Příjemný soprán i vrozené herecké nadání řadí Janu Šrejmu Kačírkovou mezi přední evropské sopranistky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *