Jak doma jednoduše odstraníme škodlivé pesticidy z ovoce a zeleniny

Lehký způsob, jak odstranit pesticidy z vašeho ovoce a zeleniny

Se zvyšujícími se cenami potravin a neutuchajícím používáním pesticidů a jiných chemických postřiků se zdravé ovoce a zelenina rychle stávají luxusem.

Dovolit si je mohou jen ti, co jsou ochotni si připlatit za bio plodiny, u kterých je používání chemických postřiků buď úplně zakázáno, nebo přísně regulované.

Po postřicích se sice většina chemikálií z plodin vlivem deště časem smyje, ale nezanedbatelné zbytky v nich zůstávají. K tomu se přidávají i postřiky již sklizeného ovoce a zeleniny, aby se prodloužila jejich doba zachování čerstvosti během transportů nejednou napříč kontinenty.

Co mohou způsobovat pesticidy zdraví

Když se jednou pesticidy dostanou do vašeho těla, mohou vést k rozvoji více druhů vážných akutních i chronických onemocnění – od ekzémů až po rakovinu.

Zbavit se jich je proto prvním krokem na vaší cestě za lepším zdravím.

Jako spotřebitelé většinou nemáme žádný vliv na to, co všechno se na naše potraviny nanese. Naštěstí existuje pár rychlých návodů, jak se většiny pesticidů zbavit.

Existují však obecná doporučení, která obsahují jednoduché kroky, které by si měly domácnosti osvojit při odstraňovaní pesticidů z ovoce a zeleniny.

Krok 1

Přibližně 75 až 80 % pesticidů z ovoce se zbavíte po jednoduchém opláchnutí ve studené nebo ještě lépe ve vlažné vodě.

Jde o povrchové pesticidy na ovoci jako hrozny, jablka, švestky, broskve či hrušky a také na zelenině jako rajčata či paprika. Obvykle si to vyžaduje 2 až 3 opláchnutí.

Krok 2

Dalším krokem při odstraňování pesticidů je namočení ovoce a zeleniny do slané vody.

2% roztok soli a vody obvykle z plodin vyplaví většinu pesticidů, které se nacházejí na jejich povrchu.

Zvláště u listové zeleniny je třeba důkladné vícenásobné propláchnutí.

Krok 3

Posledním krokem je důkladné očištění od všech pesticidů, které se nacházejí nejen na povrchu, ale často pronikly i hlouběji do slupky nebo do kůry ovoce a zeleniny.

Pro tento účel je vhodné použít roztok vody a octa v poměru 1 díl octa na 4 díly vody.

Vezměte velkou mísu a naplňte ji uvedeným roztokem. Můžete pro tento účel použít i dřez (samozřejmě čistý).

Ponořte do něj vaše ovoce a zeleninu a nechte odstát alespoň 1 hodinu. Potom ho ještě propláchněte pod tekoucí vodou a nyní už bude připraveno ke konzumaci!

Závěr

Nakonec si ještě všimněte, co všechno se do roztoku během té hodiny uvolnilo. Budete překvapeni, kolik špíny v ní najdete.

Takové omytí ovoce a zeleniny kromě zbavení pesticidů má ještě jednu výbornou vlastnost – výrazně prodlouží dobu, po kterou se nezkazí a neshnije.

Zdroj: www.vylectese.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *