Odpad z domácnosti pohledem účastníka schůze vlastníků…

Častým tématem schůzí naší družstevní samosprávy je odpad z domácností a jeho třídění. A většinou to vypadá podobně jako v nedávno promítaném filmu Vlastníci: každý má jiný názor, jinou myšlenku a vypadá to, že nejdůležitějším oznámením je tvrzení, že ten přede mnou řekl hloupost. Těžko to ale pochodí člověk, který se podobné schůze nikdy neúčastnil.

Odpad je tématem každé domácnosti

Zrovna minulý týden se jedno takové setkání u nás na sídlišti uskutečnilo. Nebudu psát, kde konkrétně to bylo, protože to pro naše sdělení je to nejméně podstatné. Řešilo se, zda je nutné chodit už k popelnici s roztříděným odpadem, anebo se to má dělat až tam. Paní Nováčková (Vondráčková, Pokorná,….) se každého ptala, zda patří k těm, kteří doma dávají veškerý odpad do jednoho koše, anebo ke skupině, která se to snaží roztřídit do různých pytlů už doma? Na první pohled logická otázka. Ovšem nesmí to být na schůzi samosprávy. Dokonce tam ani nešlo o to, že mnoho lidí neví, jak správně třídit jednotlivé druhy materiálů. Kam se například dávají plechovky a kdy už se do modrého kontejneru nesmí dávat papír.

Podstatné je správně třídit

Tématem schůze měl být návod, jak správně třídit odpad a probrat se mělo to nejdůležitější, co bychom o tomto tématu měli vědět. Jenže se tématu chopil pan Černý (Novák, Hošek,…) a vyrazil na paní Nováčkovou (Vondráčkovou, Pokornou,….) s obviněním, že chce vlastníky bytů třídit na skupiny podle toho, jak třídí odpad. A to že on si nenechá líbit. Jeho vystoupení se ale přestalo líbit panu Čepickému (Hyťhovi, Staňkovi,…), který chtěl na předřečníkovi, aby se omluvil paní, co mluvila předtím, protože prý se jedná o starší dámu. Nakonec to odnesl pan Čepický (Hyťha, Staněk,…), protože starším ženám se nemá říkat, že jsou starší, protože to je neslušné…

Vybrat ten správný obal

Ne, nechci zlehčovat systém třídění odpadu v domácnosti, ale ukázat, že v čím větší skupině lidí se to řeší, tím je to složitější. A nezáleží samozřejmě na tom, zda už doma v kuchyni či v komoře máte zvláštní odpadkové koše na papír, plasty, sklo a nápojové obaly, nebo je třídíte až u popelnice. I když… Praktičtější je to samozřejmě už doma dávat jednotlivé druhy do zvláštních pytlů a v nich pak uložit odpad na místo, kam patří. Tedy do popelnic s různou barvou. Z nabídky pytlů si dneska můžeme vybírat. Někomu vyhovují klasické, jinému zatahovací nebo s uchy. A existují i sáčky kompostovatelné či voňavé.

(red)

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *