Holýšov je výjimečný. Co všechno nevíte o jeho dějinách?

Dům dějin Holýšovska zve širokou veřejnost na křest knihy „Sudetská župa do kapsy – Holýšov v zajetí velkých dějin 1938-1945“ za přítomnosti autora doc. Mgr. Martina Veselého, PhD. Uskuteční se v pátek 19. ledna od 18h.

Kniha, k jejímuž vzniku bylo zapotřebí více než pět let přípravy a rok intenzivního psaní, přibližuje v kontextu vývoje Říšské župy Sudety příběh hraniční obce Holýšov, kde v roce 1939 vznikla jedna z největších zbrojovek na území odtrženého pohraničí. Založení muniční továrny Metallwerke Holleischen ovlivnilo veškeré dění v obci, která se z ospalé bezvýznamnosti probudila do nových časů.

„Na počátku byl nález podrobných auditorských zpráv říšské letecké banky, která úvěrovala zbrojní závod MWH Holleischen, v Bundesarchivu v Berlíně. Protože k muniční továrně mnoho literatury neexistovalo, měl jsem v úmyslu o ní napsat kratší studii. Ve Státním okresním archivu Domažlice se sídlem v Horšovském Týně jsem však zjistil, že archiv obce k válečnému období je značně rozsáhlý a tehdy mne poprvé napadlo, že by z toho mohlo být něco víc. Že by mohlo být zajímavé sledovat, jak vznik tak důležité zbrojovky ovlivnil chod a vývoj celé obce,“ přibližuje motivaci a důvody, které vedly ke vzniku knihy, její autor Martin Veselý.

Kniha je určená nejen odborníkům a amatérským historikům, má co říci i široké veřejnosti, zejména obyvatelům Holýšova a okolí. Dějiny Holýšova totiž do značné míry odrážejí vývoj celé sudetské župy – odtud název ,Sudetská župa do kapsy´. „Překvapil mne Holýšov jako takový. Jsem rodák z Ústí nad Labem, a ačkoliv jsem byl v naší republice leckde, Holýšov jsem poprvé navštívil až v roce 2015. Zaujalo mne, jak zde zůstal zřetelný otisk těch válečných let, která Holýšov značně ovlivnila i v poválečném vývoji. A doslova mne nadchlo zdejší sídliště – přes různé změny je ve své hmotě intaktní a především živé. Zvláštní kapitolu proto v knize zpracovala moje žena, která je památkářka, a věnovala se pohledu na sídliště z hlediska urbanistického, architektonického a památkové ochrany. Pokud tato kniha přispěje k lepšímu povědomí místních obyvatel o výjimečnosti sídliště a jeho uchování, budeme velmi rádi,“ uzavírá Veselý.

Kniha vznikala od roku 2012. V následujících letech autor provedl rozsáhlý archivní výzkum v českých a zahraničních archivech, zejména německých, jehož výsledkem bylo zhruba 20 000 stran archivních dokumentů. Souběžně probíhalo studium dostupné literatury. Kniha, kterou vydala Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně společně s Nakladatelstvím Českého Lesa, má 296 stran, formát A4 na šířku a bude k dostání v Domě dějin Holýšovska, v knihkupectvích a přes eshop kosmas.cz.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *