Hlavní program Divadelního léta začíná už dnes premiérou legendární komedie

Na scéně na náměstí Míru vrcholí zkoušky komedie „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“, která je letošní novinkou festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Premiéra s Dianou Tonikovou v roli Burkeho a Milanem Šteindlerem, který si zahraje vdovu Outěchovou, se uskuteční už dnes večer od 21:00 hodin.

Festival začal už 19. 6. doprovodným programem. V průběhu července nabídne divákům kromě premiéry dalších 10 představení komedie „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ a také čtyři reprízy inscenace „Romeo a Julie“ v nastudování Spolku Kašpar. Tečkou za festivalem bude 25. 7. večer Slam Poetry All Stars.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří k největším českým open air divadelním festivalům. Umělecký tým, ve kterém se potkávají plzeňští profesionální herci s kolegy z Prahy a dalších měst, tvoří každý rok jednu činoherní inscenaci ušitou na míru městu Plzni.

Titulní roli v letošní novince, komedii Ladislava Smočka „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“, svěřil režisér Šimon Dominik ženě – herečce Dianě Tonikové. „Byli bychom rádi, aby to byla taková uvolněná letní komedie, aby si k nám diváci přišli rozpohybovat bránici,“ uvedla Diana Toniková. Návštěvníci Divadelního léta Dianu Tonikovou dobře znají z inscenací Tři mušketýři 2013), Lhář (2014), Nos (2015), Don Quijote (2016) a Akvabely (2017). Do role vdovy Outěchové obsadil režisér naopak muže – herce, režiséra a scenáristu Milana Šteindlera. Legenda divadla Sklep si na Divadelním létě zahraje poprvé.

Nejčastěji obsazovaným hercem v patnáctileté historii Divadelního léta je člen činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla Michal Štěrba, který nebude chybět ani letos. Čeká ho role Václava a „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ bude už jedenáctou původní inscenací Divadelního léta, ve které účinkuje. „Na Divadelní léto mně v roce 2008 přivedl režisér Vilém Dubnička, takže by se dalo říct, že patřím skoro k zakládajícím členům festivalu. Hraní venku mě baví, a navíc každý rok se sejde skvělá parta,“ uvedl Michal Štěrba. V dalších rolích se představí jeho kolegové z činohry Divadla J. K. Tyla, kteří rovněž nejsou na Divadelním létě nováčky – Klára Kuchinková jako Svatava a Marek Mikulášek jako Tichý. Roli Tichého bude Marek Mikulášek alternovat s Kryštofem Dvořáčkem, hercem Městského divadla Kladno.

Ve druhé polovině července se na Divadelní léto vrátí od 20. do 23. 7. Shakespearův milostný příběh „Romeo a Julie“ v režii Jakuba Špalka. Inscenace pražského Spolku Kašpar měla premiéru vloni na scéně U Zvonu. V rozpálené ulice italské Verony se letos promění náměstí Míru, v rolích mladých milenců se vrátí Tereza Slámová a Daniel Pivoda Ondráček a otce Julie bude opět hrát charismatický Jan Zadražil. Další postavy představují Eva Elsnerová, Miloslav Tichý, Štěpán Coufal, František Kreuzmann a Kristián Stolařík. Dobovou atmosféru rozproudí živá hudba kapely Krless.

Tečkou za 15. Divadelním létem bude 25. 7. večer „Slam Poetry All Stars“.

Vstupenky na letošní 15. ročník Divadelního léta se prodávají prostřednictvím sítě GoOut a budou k dostání také před každým představením od 19:30 v pokladně u vchodu do areálu na náměstí Míru. „Chování diváků se v době po covidu změnilo. Diváci omezili nákup vstupenek v předprodeji, což nás bohužel udržuje v napětí až do poslední chvíle. Věříme ale, že se po premiéře prodeje rychle zvednou, diváci přijdou a užijí si spolu s námi vynikající herecké výkony i letní divadelní pohodu pod širým nebem,“ zve ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

 

Divadelní léto pod plzeňským nebem

15. ročník

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

Autor: Ladislav Smoček

Režie: Šimon Dominik

Dramaturg: Jiří Janků

Scénograf: Karel Čapek

Kostýmy: Andrea Pavlovičová

Hudba: Matěj Kroupa

Hrají:

Burke: Diana Toniková

Outěchová: Milan Šteindler

Svatava: Klára Kuchinková

Tichý: Marek Mikulášek / Kryštof Dvořáček

Václav: Michal Štěrba

Tato kultovní groteska z roku 1965 je nejznámějším a také nejhranějším dílem Ladislava Smočka, režiséra a dramatika úzce spojeného s pražským činoherním klubem. Hra byla přeložena do mnoha jazyků, hrála se opakovaně ve většině evropských zemí, ale třeba i v Latinské Americe. Divácká srdce si získala především díky originálnímu humoru, který osciluje na hraně mezi fraškou a hlubokomyslným filozofováním. Hlavní hrdina dr. Zvonek Burke je prototypem muže, který se ocitá na konci svých mužných sil, ale ještě se nehodlá vzdát a „donkichotsky“ bojuje svůj marný zápas se světem, který se proti němu spiknul.

scéna na náměstí Míru v Plzni, začátky představení ve 21:00

premiéra: 2. 7. 2022

reprízy: 6. 7., 7. 7., 8. 7., 10. 7., 11. 7., 12. 7., 13. 7., 14. 7., 15. 7. a 16. 7. (změna programu vyhrazena)

 

Romeo a Julie

Autor: William Shakespeare

Překlad: Josef Topol

Spolek Kašpar

Úprava textu: Jakub Špalek, Lenka Bočková

Režie: Jakub Špalek

Výprava: Petra Krčmářová

Hudba: Daniel Fikejz

Pohybová spolupráce: Petr Nůsek, Jana Vašáková

Dramaturgická spolupráce: Lenka Bočková

Hrají

Romeo: Daniel Pivoda Ondráček

Julie: Tereza Slámová

Kapulet: Jan Zadražil

Merkucio: Miloslav Tichý

Tybalt: Štěpán Coufal

Paris: Kristián Stolařík

Lorenzo: František Kreuzmann

Chůva: Eva Elsnerová

kapela Krless

Monteci, Kapuleti a Kašpaři!

Nejslavnější milostný příběh v jedinečné úpravě pro osm postav. Rozpálené ulice krásné Verony, dva znepřátelené rody a mladá láska…

scéna na náměstí Míru v Plzni, začátky představení ve 21:00

obnovená premiéra: 20. 7. 2022

reprízy: 21. 7., 22. 7. a 23. 7. (změna programu vyhrazena)

Zdroj: Divadelní léto

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *