Hangárek chce spojit malé se starými

Počátkem nového roku bude v Plzni zahájen provoz nové dětské skupiny, která díky svému zázemí přímo v moderním SeneCura  SeniorCentru Plzeň (pův. Domov seniorů Anavita Plzeň) pod Papírnou umožní svým malým chráněncům kromě kreativního vzdělávacího programu také pravidelné mezigenerační aktivity. Hlavními cíli tohoto nadstandardního projektu jsou jak kvalitní kompletní vývoj dítěte, tak i posílení soužití odlišných generací.

V současnosti jsou velké rodiny s vícegeneračním zastoupením stále výjimečnější, i když spolu rodiče, děti a prarodiče většinou nežijí ve společné domácnosti, mají mít děti možnost se s prarodiči často stýkat. Babičky a dědečkové mají v rodinném společenství důležitou funkci, která vychází z citového vztahu mezi dvěma generacemi rodičů. Výchovné působení prarodičů dává dětem možnost spojovat přítomnost a minulost, vnímat tradice a osvědčené hodnoty. Děti a senioři se díky spolupráci DS HANGÁREK a SeneCura SeniorCentra stanou sousedy, a tato blízkost všem umožní mít společné zážitky – hraní, čtení, tvoření, oslavy.

Studie prokázaly, že mezigenerační komunikace je veskrze pozitivní jak z hlediska psychického, tak i fyzického. Pravidelný kontakt zlepšuje duševní aktivitu seniorů, snižuje krevní tlak a riziko vzniku nemocí. Z tohoto propojení však netěží jen senioři – děti, které s nimi tráví čas, vůči nim nemají předsudky a učí se od nich mnoho nového. „Tento trend se světem šíří už několik desetiletí, v České republice však zatím není toto propojení časté – běžnější jsou spíše návštěvy dětí z mateřských škol v domovech pro seniory. Proto jsme se rozhodly založit v Plzni první dětskou skupinu, která by díky intenzivní podpoře pravidelné mezigenerační komunikace podpořila tuto skvělou myšlenku, a byla později inspirací pro další takové projekty,“ uvedly vedoucí DS Mgr. Soňa Kratochvílová, a vedoucí projektu a předseda spolku Hangar 1, z. s., Mgr. Barbora Krausová.

Více informací o nově vznikající dětské skupině je možné získat na webových stránkách www.hangarek.cz či na sociální síti Facebook https://www.facebook.com/hangarek/.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *