EXPO 2017 v Astaně nadchne už architekturou výstaviště

Návštěvníky letošní Mezinárodní specializované výstavě EXPO 2017 v Astaně nadchne nejen moderní progresivita kazašského hlavního města, ale už vlastní architektonická podoba výstaviště. Výstavní komplex na rozloze pětadvaceti hektarů navrhlo věhlasné americké studio Adrian Smith + Gordon Gill Architecture.

Nová futuristická městská čtvrť na ploše téměř 175 hektarů je předzvěstí „třetí průmyslové revoluce“. „Jde v podstatě o vzorový prototyp smart city, čili chytrého města nabitého moderními technologiemi, které nabízí nejen výstavní pavilony a kongresovou halu, ale i luxusní bydlení,“ uvedl Kamil Krupka, jednatel českobudějovické cestovní kanceláře Quicktour, která je partnerem a oficiálním touroperátorem českého zastoupení na EXPO 2017 v Astaně.

Toto „město ve městě“ je zásobováno energií z obnovitelných zdrojů.  Nechybí větrné elektrárny, solární panely, inteligentní rozvodné sítě, větrné turbíny a vytápění i chlazení technologií vázanou na zemi. „V souladu s tématem výstavy Future energy – Energie budoucnosti, jsou všechny objekty navrženy tak, aby snížily své energetické potřeby a fungovaly jako elektrárny, které využívají energii ze slunce nebo větru pro vlastní spotřebu i další distribuci,“ doplnil Krupka.

Symbolem EXPO 2017 je centrální kazašský pavilon ve tvaru koule o průměru 80 metrů. Jeho transformační povrch snižuje tepelné ztráty i vnitřní sluneční záření. Řada integrovaných systémů, včetně fotovoltaiky, současně šetří a zvyšuje energetický výkon budovy.

Astana, která je správním centrem Kazachstánu teprve dvacet let, byla a je budována uprostřed stepi na řece Išim jako nová supermoderní metropole této středoasijské země. Charakterizují ji futuristické, nespoutané architektonické vize v podobě mrakodrapů, paláců, bulvárů či památníků. Kazachstán ovšem nabízí mnohem víc. Fantastické přírodní scenérie, středoasijskou flóru a faunu, dechberoucí horské masivy, historii zakonzervovanou v sakrálních či světských památkách, prolínání kultur a náboženství i futuristický rozmach patrný zejména v hlavním městě.

Kamil Krupka v této souvislosti připomněl, že účastníci všech cest pořádaných v oficiálně vypsaných termínech i při speciálně sjednaných návštěvách výstavy EXPO 2017 mohou při pobytu v Astaně a v dalších oblastech Kazachstánu stoprocentně počítat s kompletním servisem a doprovodem českých zástupců

„Oficiální termíny se týkají především data zahájení výstavy a Českého dne na EXPO v sobotu 15. července,“ poznamenal. Podnikatelsky i cestovatelsky velmi zajímavý je například pětidenní pobyt v Astaně, spojený s návštěvou výstavy, prohlídkami hlavního města a jeho okolí, od 13. do 17. července, či devítidenní pobyt ve dnech 13. až 21. července, rozšířený o návštěvu bývalého hlavního města Kazachstánu Almaty, dříve Alma Aty, ležícího na jihovýchodě země poblíž hranice s Kyrgyzstánem na úpatí pohoří Ťan-šan,  i o další zajímavosti země.

Zájemcům o delší poznávací pobyt je pak určen dvanáctidenní pobyt od 5. do 16. září, který vedle návštěvy výstavy EXPO, Astany, Almaty a dalších atraktivních míst v Kazachstánu, zahrnuje rovněž šestidenní cestu po Kyrgyzstánu.

Mezinárodní specializovaná výstava EXPO 2017 se koná od 10. června do 10. září a je skvělou příležitostí pro tuzemské podnikatele i cestovatele. V kazašské metropoli se v rámci této tříměsíční výstavy očekává až šest miliónů návštěvníků z celého světa.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *