Dron kam se podíváte. Největší show s drony vypukne v Plzni na začátku června

Ve dnech 1. a 2. června bude žít západočeská metropole drony. V areálu DEPO2015 se uskuteční v pořadí třetí ročník DronFestu – unikátního festivalu bezpilotního létání, který nemá v České republice obdoby a je zároveň zařazen mezi největší akce svého druhu na světě. DronFest začalo město pořádat, aby představilo veřejnosti své aktivity na poli bezpilotního leteckého průmyslu a popularizovalo toto rychle se rozvíjející odvětví, které má v Plzni stabilní základnu. Aktivity související s drony jsou součástí konceptu Smart City Plzeň, který má za cíl přinášet taková řešení, jež vylepšují kvalitu života obyvatelům západočeské metropole.

„Plzeň je, co se týká dronů, opravdu výjimečná. Máme Dronet, vlastní středisko pro firmy a studenty, kteří se zabývají inovacemi a technologiemi spojenými s bezpilotním leteckým průmyslem, ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni vzděláváme studenty v jedinečném výukovém programu zaměřeném na drony, pomocí dronů měříme úniky tepla v budovách, spolupracujeme s integrovaným záchranným systémem, bezpilotní letecká technika poskytuje data o průjezdnosti monitorované části města, která slouží k optimalizaci dopravní situace. Drony také monitorují napadení kůrovcem v městských lesích nebo provádějí velmi přesné kontroly mostních konstrukcí. DronFest je velmi důležitá akce, atraktivním způsobem přibližuje toto rychle se rozvíjející odvětví široké veřejnosti, poskytuje prostor pro setkávání odborníků, sdílení zkušeností a nabízí na jednom místě informace, ke kterým by se lidé jen těžko dostávali. Jsem hrdý, že právě v Plzni se takováto show koná a že si již získala uznání nejen u nás, ale i ve světě,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Podle Tomáše Cholinského, projektového manažera Správy informačních technologií města Plzně, jež zajišťuje realizaci festivalu, se lidé mohou těšit na bohatý program. Chybět nebudou oblíbené letecké ukázky s komentářem, veletrh dronů, závody v FPV létání nebo přednášky na nejrůznější témata. „Co se týká přednášek, letos se zúčastní velmi zajímaví hosté, a to i ze zahraničí. Pozvání přijala například Gail Orenstein, světově proslulá novinářka, která zachycuje dronem dění mimo jiné v zemích zmítaných válečným konfliktem, vystoupí nezaměnitelná osobnost v oblasti bezpilotního létání fotograf Petr Jan Juračka a lidé se setkají třeba i s Antonínem Procházkou mladším, s nímž nahlédnou do zákulisí filmového natáčení,“ upřesnil Tomáš Cholinský.

Nevšední podívanou nabídne jediná městská FPV aréna v České republice. V ní se utkají piloti s malými závodními drony. „FPV je zkratka z angličtiny, tedy First Person View, piloti mají na sobě brýle, do kterých se jim promítá obraz z kamery umístěné na dronu. Na letišti budeme mít připravené velkoplošné obrazovky, které právě tento obraz budou snímat, takže se návštěvníci budou moct opravdu vcítit do role závodníků. Určitě stojí za zmínku, že návštěvníci se zde mohou potkat s nejlepším pilotem závodních dronů v České republice, profesionálem světového formátu Janem Mittnerem,“ doplnil ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

Novinkou letošního ročníku je tematický blok zaměřený na odbornou veřejnost. Zde budou prezentována témata jako letecká inspekce mostů, střech, vnitřních prostor, detekce zatékání, letecká termografie, využití dronů v zemědělství, identifikace, zaměřování a rušení dronů, kamery pro leteckou fotogrammetrii a další. „Tato sekce je speciálně určena pro odbornou veřejnost a potenciální zákazníky firem podnikajících v bezpilotním leteckém průmyslu. Tento blok je tedy vhodný například pro státní i soukromé subjekty z oblasti pojišťovnictví, zemědělství, dopravy, energetiky, stavební firmy, společnosti vlastnící výrobní haly nebo zástupce z řad integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil Luděk Šantora.

Protože je DronFest akce pro všechny generace, organizátoři mysleli i na zajímavý doprovodný program. Lidé se mohou těšit například na simulátory létání, formule 1 nebo stav beztíže, adrenalin s TEP Factorem, laser game, Nerfligu, soutěže a zábavu pro nejmenší, dětský den v Centru robotiky, historický autobus Plzeňských městských dopravních podniků, fotokoutek, technické vychytávky se společností Microsoft a další.

Vstupné na DronFest je stejně jako v předchozích letech zdarma, po oba dny program začíná od 10 hodin, v pátek končí v 18 hodin, v sobotu v 16 hodin. (tz)

Foto MMP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *