Dragounské šavle, uniformy i vojenské věci denní potřeby vystavují v Klatovech

http://plzen.cz/wp-content/uploads/2016/10/v%C3%BDstava-klatovy-www.army_.cz_-700x357.jpg

Dragounské šavle, uniformy i věci denní potřeby vojáků jsou k vidění v druhém největším městě Plzeňského kraje na výstavě s názvem Po stopách historie armády v Klatovech. Většina vystavovaných předmětů je ze soukromé sbírky příslušníka klatovského 142. praporu oprav rotného Miloslava Faifra. Podrobnosti o tom zveřejňuje web ministerstva obrany.

„Výstava je věnovaná období od Rakouska-Uherska, přes první republiku, druhou světovou válku, ČSLA, až po současnost,“ upřesňuje Miloslav Faifr. V expozici jsou uniformy, věci denní potřeby vojáků, nálezy z kasáren, výstroj a samozřejmě zbraně, ať už palné nebo chladné. Konkrétně jde o dragounské šavle, protože když se řekne dragoun, je třeba dodat, že klatovský dragoun je pojmem.

Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnil starosta Klatov Rudolf Salvetr společně s místostarostou Martinem Křížem a další významní hosté. Tím nejvýznamnějším, čestným hostem, byl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář s manželkou.

„Chtěl bych poděkovat ředitelce městského kulturního střediska Věře Schmidové, že nám umožnila uspořádat zde takovouto výstavu a přiblížit tak široké veřejnosti sbírku předmětů, která je po většinu roku uložena v kasárnách,“ uvedl velitel 142. praporu oprav Pavel Vyorálek. Generál Bečvář poděkoval za pozvání na výstavu a zdůraznil dobré vztahy místního vojenského praporu s vedením města.

Výstava je pro veřejnost otevřena v Městském kulturním středisku v Klatovech každý všední den od 9 do 16 hodin až do 4. listopadu. Přístupná bude i o státního svátku 28. října.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *