Divadlo Alfa míří se Třemi mušketýry do Turecka

 

Divadlo Alfa prezentuje české loutkářství v Turecku. Na významný mezinárodní divadelní festival Izmir International Puppets Days, který se uskuteční během března v turecké Smyrně, vyráží tento týden plzeňské Divadlo Alfa. České loutkářství zde bude reprezentovat veleúspěšný plzeňský titul Tři mušketýři.

Divadlo Alfa odehraje v Turecku dvě představení. „V loňském roce jsme v Izmiru uvedli maňáskovou komedii Cha – Cha – Cha aneb Charlie Chaplin a jiná cháska, a to s velkým ohlasem. Následně nás požádali pořadatelé o hostování v roce 2017. O inscenaci Tři mušketýři usiloval festival již několik let. Letos se to díky podpoře ministerstva kultury konečně povedlo,“ uvedl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora. Návštěvníci v Turecku mají podle Hory zájem nejen o inscenace, ale také o samotné loutky. „Bývá zvykem, že ještě hodinu po představení chodí diváci a prohlížejí si dekoraci a maňásky, někteří si loutky i vyzkouší.“

Maňásková groteska Tři mušketýři na motivy Alexandra Dumase, od jejíž premiéry uběhlo v loňském roce deset let, se stala nejúspěšnější inscenací v historii Alfy. Plzeňští divadelníci v režii Tomáše Dvořáka už s ní rozesmáli diváky ve 22 zemích tří kontinentů, kromě evropských států to byla Kanada, USA, Izrael nebo Rusko. Na divadelních přehlídkách doma i v zahraničí získala inscenace celkem 25 cen a 2 nominace. Na svém kontě už mají Tři mušketýři téměř 400 repríz. Na programu festivalu v Izmiru jsou dvě představení, která se odehrají 16. a 17. března.

Alfa má v roce 2017 pozvání také na další mezinárodní festivaly. V červnu by měli plzeňští loutkáři vyrazit na významný mezinárodní festival v polském Bialym Stoku, kde je špičkové loutkové divadlo a loutkářská vysoká škola. „V listopadu jsme dostali pozvání na jeden z nejkvalitnějších evropských loutkářských festivalů do dánského Silkeborgu. Zde by měla mít Alfa pro sebe celý sál, který obsadí maňáskové komedie Cha – Cha – Cha a Tři mušketýři,“ dodal Jakub Hora.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *