Deadtown Divadla bratří Formanů otevřel 33. Skupovu Plzeň

Třiatřicátý ročník Skupovy Plzně bude dnes slavnostně zahájen v domovském Divadle Alfa. Už včera se ale odehrál festivalový prolog v podobě dvou představení. V Plzni pozvalo Divadlo bratří Formanů diváky do svého „saloonu“ na první ze šestice představení Deadtown. Druhým představením včerejšího festivalového prologu byla Záhada hlavolamu v pražském Divadle Minor.

V dalších dnech se pak největší domácí přehlídka profesionálního loutkového a alternativního divadla rozběhne v Plzni naplno. Od středy do neděle se divákům představí 30 nejnovějších inscenací z České republiky, Slovenska, Francie, Dánska a Polska. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program.

První den 33. Skupovy Plzně – středa 13. 6.

Skupovu Plzeň slavnostně zahájí Divadlo Alfa, které na své domovské scéně sehraje pohádkový motorkářský muzikálek Tři siláci na silnici. Další středeční představení budou v režii českých loutkářů. Divadlo Polárka z Brna přiveze Malou čarodějnici, KALD DAMU svoji verzi Jacka Londona pod názvem Tisíc tuctů a Divadlo Vozichet z Jablonce nad Nisou pásmo klasických pohádek V jednom lese v jednom domku.

V Muzeu loutek bude pod názvem Muž ve stínuk vidění výstava významného plzeňského rodáka, řezbáře Gustava Noska, autora loutek Hurvínka, Máničky a psa Žeryka. Do Plzně na výstavu doputují i jedny z prvních loutek Spejbla a Hurvínka. Festivalu je zapůjčilo Obrazcovovo divadlo v Moskvě, kterému je věnoval Josef Skupa.

Josef Skupa s loutkami Spejbla a Hurvínka bude k vidění také na kresbě Rudolfa Brachtla z roku 1952, kterou v rámci akce Jedno dílo / jeden svět vystaví Západočeská galerie v Plzni. Uhlokresba bude vystavena pouze ve středu 13. 6. od 10 do 18 hodin a přednáška kurátorky Petry Kočové začíná v 17 hodin.

 

A teď podrobněji k představení DEADTOWN

„Ten, kdo vypráví příběhy, vládne světu.“ (přísloví kmene Hopi)

K inscenaci: Začíná dvacáté století a v magické Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým

zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v saloonu s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky. Alespoň takový obraz o Divokém západě v něm, naivním Evropanovi, zanechaly němé kovbojky a zažloutlé fotografie vyprávějící o daleké zemi. A protože jeho život je neustálým balancováním mezi iluzí a skutečností, není pro něho těžké vydat se na cestu do vysněného světa.

Režie: Petr Forman

Choreografie: Veronika Švábová, Marek Zelinka a kolektiv

Hudba a písně: Marko Ivanovič, Jarda Traband Svoboda, La Lettera di Lincoln – EnnioMorricone – aranžmá: Jan Hasenöhrl, ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem

Scénografie: Josef Sodomka, Matěj Forman

Výtvarné řešení interiéru stanu: Matěj Forman

Kostýmy: Andrea Sodomková

Animace, filmový obraz: Josef Lepša

Kamera: Jaromír Kačer

Zvuky a ruchy: Michal Holubec, Marek Poledna (Studio Bystrouška)

Obrazová postprodukce: i/o post

Technologie projekcí: 3dsense

Světelný design: Louise Gibaud, Petr Forman

Koncepce světel: Igor Schmidt, Petr ‘Goro’ Horký, Petr Forman

Koncepce zvuku: Philippe Leforestier, Philippe Tivilier

Hrají: Petr Forman, Veronika Švábová, Marek Zelinka, Jacques Laganache, Daniela Voráčková/Simona Babčáková, Josefina Voverková, Vojta Švejda/Jiří Kniha, Michael Vodenka/Miroslav Kochánek, Ivan „Zobák“ Pelikán, Petr „Goro“ Horký, Josef Sodomka/ Ivan Arsenjev, Philippe Leforestier, Mitakuye Oyeasin, Jakub Tokoly a Dizzy Gilagio (Didier Castelle, Francois Lezer, Michel Oger, Thierry Malard)

Na Skupově Plzni se Deadtown odehraje v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj

12.6.2018 20:00, 13.6.2018 20:00, 15.6.2018 20:30, 16.6.2018 15:30, 20:30, 17.6.2018 20:00

Vstupenky na festival lze zakoupit v běžných předprodejích Plzeňská vstupenka a GoOut,v Divadle Alfa a během festivalu na místě. (tz)

Titulní foto DEADTOWN

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *