Českokrumlovský výrobce kosmetiky zvýšil mzdy. Zaměstnanci to poznají už v srpnové výplatě

Největší světový výrobce kosmetických tužek, českokrumlovská společnost Schwan Cosmetics CR, se dohodl s odboráři na růstu mezd. Ze stávajících zhruba 600 zaměstnanců si nejvíce polepší lidé v dělnických profesích. Operátoři v průměru o 1600 korun měsíčně a seřizovači o přibližně 1200 korun.

„Přes rozdílné názory na řadu otázek musíme ocenit ochotu vedení společnosti jednat a hlavně se dohodnout na oboustranně přijatelném kompromisu. V rámci kolektivního vyjednávání jsme došli ke shodě, která z velké části respektuje naše požadavky a zároveň zohledňuje možnosti firmy,“ uvedl člen výboru Seskupení členů Odborového svazu KOVO ve společnosti Schwan Cosmetics CR David Gráfek.

Připomněl, že letošní jednání vedená s podporou Regionálního pracoviště OS KOVO (RP OS KOVO) v Českých Budějovicích byla poměrně složitá, protože součástí navyšování mzdových prostředků bylo zavedení nového systému tarifních mezd se zohledněním délky praxe, zkušeností a odbornosti jednotlivých zaměstnanců.

„Nová kolektivní smlouva, která zachovává všechny dříve sjednané benefity, poskytované zaměstnavatelem nad rámec zákona, a obsahuje i zcela nové, je podepsána s platností od 1. července 2018. Mzdový nárůst tak zaměstnanci pocítí už nyní v srpnové výplatě,“ doplnil Gráfek.

Ve firmě, která v současné době zahajuje zkušební provoz nové výrobní haly, do jejíž výstavby investovala přibližně 700 miliónů korun, fungují odbory pod svazem KOVO v podobě takzvaného „seskupení členů“. To je označováno jako „tajné odbory“, v nichž členové zůstávají před zaměstnavatelem anonymní. Členy zmíněného seskupení zastupují profesionální specialisté OS KOVO a vyjednávají za ně mimo jiné zvýšení platů nebo zlepšení pracovních podmínek. Na jihu Čech dnes KOVO registruje osm podobných uskupení, v celé ČR pak několik desítek.

„Seskupení členů OS KOVO působí ve společnosti Schwan Cosmetics CR od května 2015. Za tuto dobu byly s vedením společnosti uzavřeny tři kolektivní smlouvy, na jejichž základě došlo v podniku v tomto období k navýšení základních mezd o více než 20 procent při zavedení široké škály zaměstnaneckých benefitů a převedení části prémiových složek do základní mzdy zaměstnanců,“ zdůraznil vedoucí českobudějovického RP OS KOVO Rudolf Tkáč, který ve Schwan Cosmetics CR vede za odbory všechna klíčová jednání.

Vedení společnosti dnes s odboráři úzce spolupracuje k oboustranné spokojenosti. „Se zástupci odborů a dílenským managementem se scházíme na pravidelných měsíčních schůzkách. V případě potřeby častěji. Ne vždy máme na všechna probíraná témata stejný názor, ale vždy se snažíme dojít ke společnému závěru prospěšnému pro všechny zaměstnance. Kolektivní smlouva je aktualizována každé dva roky,“ zdůraznil jednatel společnosti Schwan Cosmetics CR Jaroslav Jírovec.

Kromě platu poskytuje firma zaměstnancům řadu benefitů. Mezi ně patří například 13. a 14. mzda, pět týdnů dovolené, příspěvek na dopravu, dotované stravování, příspěvek na životní pojištění nebo penzijní připojištění, pravidelné vzdělávání. Nabízí flexibilní pracovní dobu u některých technicko-hospodářských pozic, náborový příspěvek pro výrobní pozice, odměny k pracovnímu výročí či odchodu do důchodu a další. „Nově jsme zavedli takzvanou kafetérii jako příspěvek na volnočasové aktivity pro každého zaměstnance ve výši tří nebo šesti tisíc korun, dle odpracovaných let v naší společnosti“ dodal Jírovec.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *