Bahna 2017 v Brdech vypuknou již zítra

Dnes vrcholí přípravy na jeden z největších svátků vojenské techniky – Den pozemního vojska Bahna 2017. Akce vypukne zítra v 10 hodin průletem vojenský letounů v prostoru Zadní Bahna u Strašic v bývalém Vojenském újezdu Brdy. Armáda zde představí práci vojenských profesionálů. Návštěvníci se mohou těšit na současnou a historickou techniku i na hlavní dynamickou ukázku – obrannou operaci k odvrácení útoku protivníka.

 Na akci Bahna 2017 se představí i kluby vojenské historie
Vojáci v ní zabrání postupu nepřítele do hloubky našeho území. Pro znovuzískání kontroly nad prostorem využijí kromě mechanizované roty s bojovými vozidly pěchoty, která je posílená o tankovou četu, také dělostřeleckou a leteckou podporu. Tím vytlačí nepřítele, který k obsazení osady využil letecký výsadek.

„Abychom divákům nabídli maximální zážitek, bude dění na ploše orientováno směrem k publiku. Připravili jsme pro ně i malé překvapení,“ nastínil zástupce velitele 7. mechanizované brigády plukovník Jiří David a dodal: „Na této ukázce se podílí nejenom jednotky 7. mechanizované brigády, ale i příslušníci a technika 13. dělostřeleckého pluku a vzdušných sil.“

Fanoušci armády se mohou těšit na seskoky výsadkářů, ukázku Vojenské policie, Policie České republiky či Hasičského záchranného sboru a dalších složek ozbrojených sil. Během statických ukázek si návštěvníci prohlédnou vojenskou techniku, ale i takové novinky jako je například pohotovostní ženijní úkryt POHUT. Bojová vozidla předvedou i zahraniční armády. Ozbrojené síly Rakouska přivezou bojové vozidlo pěchoty ULAN, slovenská armáda představí velitelsko-štábní vozidlo s mobilním komunikačním systémem MOKYS, polští vojáci ukážou vozidlo Rosomák. Zastoupení bude mít také armáda USA s bojovým vozidlem Stryker.

Připomínka bitvy u Zborova a další historické ukázky

Neodmyslitelnou součástí sobotní události budou ukázky vojenské historie. První se bude týkat připomenutí sta let bitvy u Zborova. Další pod názvem Západní fronta 1944 – Falaiská kapsa bude věnována operaci spojeneckých vojsk po vylodění v Normandii. Závěrečná ukázka připomene sedmdesáté výročí, kdy Banderovci překročili česko-polskou hranici s cílem probojovat se do americké okupační zóny.

S dvoutýdenním předstihem připravovaly zázemí pro všechny cvičící vojáky logistické a ženijní jednotky. Do výcviku se zapojí přes 1 400 vojenských profesionálů s více než 500 kusy vojenské techniky. Na dynamických a statických ukázkách se budou prezentovat také příslušníci Aktivní zálohy 7. mechanizované brigády a Vojenské policie.

 

Program začíná v sobotu v devět ráno a potrvá až do pěti odpoledne. Ti, kteří chtějí stihnout začátek, by si měli přivstat – průvodním jevem přehlídky jsou dlouhé kolony před záchytnými parkovišti u Dobříva a ve Strašicích.

Parkoviště mají celkovou kapacitu kolem sedmi tisíc míst. Od nich musí jít návštěvníci více než dva kilometry pěšky nebo mohou využít kyvadlové autobusy. Ty jezdí i z Plzně a Radnic.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *