32. ročník festivalu Finále. Už se těšíme na 33. ročník v dubnu 2020

Slavnostním zakončovacím večerem a udělením cen Zlatý ledňáček skončil v úterý 16. dubna 32. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a také počiny, které vznikly v české koprodukci. Letošním tématem, které se prolínalo celou šestidenní přehlídkou, byla oslava českého filmu. Závěrečný ceremoniál uvedli festivaloví moderátoři Jan Cina a Petr Vančura. Festival navštívilo 14 500 diváků, dorazila také celá řada herců, tvůrců a českých i zahraničních filmových profesionálů. Uvedeno bylo celkem 127 projekcí včetně třech přidaných. V letošním programu měli diváci možnost zhlédnout 12 premiér a předpremiér, o Zlaté ledňáčky se utkalo 28 soutěžních snímků a 7 krátkometrážních studentských filmů.

Vítěze vybraly čtyři mezinárodní poroty, v nichž zasedli zahraniční tvůrci a filmoví profesionálové. Nestatutární ceny udílely také tři studentské poroty, složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni.

Hlavní cenu, Zlatého ledňáčka, v kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film udělila porota dramatu režiséra Adama Sedláka Domestik, vyprávějícího o proměně vášně v sebedestruktivní obsesi. Předsedkyně poroty, dramaturgyně, programová poradkyně několika festivalů a zakladatelka prvního filmového festivalu v Británii věnovaného rakouské kinematografii Loreta Gandolfi k vítěznému snímku uvedla: „Ve sterilním a minimalistickém prostředí se rozvíjí složité psychologické a emocionální podmínky, které vedou k hluboce znepokojivému a děsivému zážitku. Důvtipnou skladbou vizuálního jazyka a zvukové palety film usiluje o prozkoumání hlavních tematických myšlenek svěžím a originálním přístupem.“

Zlatého ledňáčka za Nejlepší dokumentární film obdržel snímek Tomáše Bojara Mimořádná zpráva, přinášející autentický vhled do práce novinářů tradičních médií v dnešní zrychlené, informacemi přehlcené době. „Porotu snímek zaujal pro filmové situace, které se odehrávaly v nejběžnějších okamžicích a z nich bylo možné reflektovat širší skutečnost. Humor zvýraznil kafkovské mocenské struktury a ukázal, že naše krize není o fake news, ale o fake systému,“ řekla k verdiktu poroty pro dokument její předsedkyně, německá dramaturgyně, kurátorka, pedagožka a spisovatelka Grit Lemke.

Ocenění za Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii cyklická tvorba si odnesl čtyřdílný kriminální thriller Rédl v režii Jana Hřebejka. Nejlepším televizním a internetovým projektem v kategorii film a minisérie se stal dvoudílný televizní film Davida Ondříčka Dukla 61.

Tento ročník byl výjimečný svou návštěvností, která nás až překvapila. Několik dní před začátkem festivalu jsme měli některé projekce zcela vyprodané a několik jsme přidávali. Překvapilo nás, že obrovský zájem nebyl jen o úplně nové filmy a jejich předpremiéry a premiéry, ale i o snímky, které jsou v českých kinech vnímány jako okrajovější. Festivaloví návštěvníci si je nenechávají uniknout. Těší nás účast hostů i veřejnosti. Máme také radost, že do Plzně na festival přijíždí čím dál tím víc tvůrců a herců z mladé generace, a že je baví. Ceníme si také spolupráce s mezinárodními hosty,“ sdělila ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Pravděpodobný termín 33. ročníku festivalu je určen od 16. do 21. dubna 2020.

VÝSLEDKY OCENĚNÍ ZLATÝ LEDŇÁČEK 2019:

STATUTÁRNÍ CENY UDĚLENÉ MEZINÁRODNÍMI POROTAMI

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší celovečerní hraný a animovaný film

Domestik | Adam Sedlák, Jakub Jíra

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší dokumentární film

Mimořádná zpráva | Tomáš Bojar

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „cyklická tvorba“

Rédl | Jan Hřebejk

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii film a minisérie

Dukla 61 | David Ondříček

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší studentský́ krátkometrážní film

Spolu sami | Diana Cam Van Nguyen

NESTATUTÁRNÍ CENY UDĚLENÉ STUDENTSKOU POROTOU ZÁPADOČESKÉ UNIVERZITY

Cena studentské poroty za nejlepší celovečerní hraný a animovaný film

Toman | Ondřej Trojan

Cena studentské poroty za nejlepší dokumentární film

Central Bus Station | Tomáš Elšík

Cena studentské poroty za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii “cyklická tvorba”
Most! | Jan Prušinovský

Cena studentské poroty za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii v kategorii film a minisérie

Metanol | Tereza Kopáčová

(tz), foto – tým filmu Domestik – Finále Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *