Zelení z Plzně chtějí usnadnit přístup ke konopí jak pro nemocné, tak i pro ty, co jej chtějí užívat rekreačně

„My, zelení, chceme zásadně usnadnit přístup ke konopí jak pro nemocné, tak i pro ty, kteří a které jej chtějí užívat rekreačně,“ říká jednoznačně lídr kandidátky Strany zelených (SZ) pro podzimní sněmovní volby z Plzeňského kraje, lékař Jan Trnka. Neschopnost a snad i úmyslné blokování přístupu ke konopí ze strany ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) podle něho zhoršuje utrpení mnoha nemocných. 

Jan Trnka

Seznam pozitivních účinků léčebného konopí díky intenzivnímu výzkumu stále narůstá. „Vědci a vědkyně z Bonnu a Jeruzaléma v prestižním časopise Nature Medicine uveřejnili studii, v níž ukazují, že nízké dávky hlavní účinné látky léčebného konopí (THC) mohou zlepšit paměť a myšlení u stárnoucích myší. Samozřejmě jde zatím jen o výzkum na zvířatech, ale i jako takový nám dává naději, že bychom právě v konopí či jeho derivátech mohli mít účinný preventivní prostředek na úpadek mentálních schopností ve stáří,“ konstatuje Trnka.

U nás je ale podle něho léčebné konopí bohužel v zajetí předsudků a z nich vyplývajících administrativních překážek a pro pacienty a pacientky je stále prakticky nedostupné. „Přitom je dobře výzkumně podloženo, že v některých případech je účinnější, bezpečnější a lépe snášené než tradiční léčiva (například opiáty). Neschopnost a snad i úmyslné blokování přístupu ke konopí ze strany ministerstva a SÚKL tak zhoršuje utrpení mnoha nemocných,“ tvrdí lídr SZ z Plzeňského kraje.

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *