Začíná sezóna cyklopůjčoven ČD Bike. Největší zájem je v jižních Čechách, na Karlovarsku i na Plzeňsku

V sobotu 1. dubna zahájí České dráhy novou sezónu oblíbených cyklopůjčoven ČD Bike. Zapůjčit si kolo v železniční stanici a vyrazit odtud na cyklovýlet bude letos možné na celkem 68 místech v republice. Letos zároveň došlo ke zvýšení počtu celoročně otevřených půjčoven z původních dvanácti na osmnáct. České dráhy také rozšíří nabídku příslušenství, které si mohou zájemci v jednotlivých pobočkách  zapůjčit. Možnost zapůjčení elektrokol bude v celkem 23 stanicích po celé republice. Sezónní půjčovny budou otevřené do 31. října.

„Dobrou zprávou pro cykloturisty je, že základní ceník půjčoven ČD Bike se oproti loňsku nemění. Celodenní výpůjčka kola nebo koloběžky bude stát stejně jako loni 230 korun, za elektrokolo zaplatí zájemci 390 korun. Zákazníci s In Kartou nebo s naší jízdenkou mají i nadále výhodnější cenu,“ říká Jana Rotreklová, manažerka projektu ČD Bike, a dodává: „Letos bude v provozu celkem 68 půjčoven na nádražích v turisticky atraktivních lokalitách. Služba je tak vhodná pro všechny, kteří chtějí na svém výletě spojit výhody ekologicky šetrné železniční dopravy s možností výpůjčky kola na nádraží a projížďkou po cyklostezkách malebnou přírodou a kolem řady pamětihodností.“

V síti půjčoven ČD Bike letos dochází k drobným změnám. „Z důvodu rekonstrukce bude letos uzavřena pobočka ve Světlé nad Sázavou, naopak vylepšení čeká zájemce o zapůjčení kola v lázeňském městě Jeseník. Provozní režim na této pobočce se od poloviny května změní a kola již nebude nutné objednávat dopředu. I tak tu ale cykloturistům rezervaci kola doporučujeme, protože zejména o víkendech a v letní sezóně může být o výpůjčky značný zájem. Totéž ale platí i pro ostatní pobočky, včetně například i loni nově otevřené půjčovny v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka,“ vysvětluje Jana Rotreklová.

Důležitou změnou bude letos rozšíření celoročně otevřených poboček. „Dosud jsme měli celkem dvanáct takovýchto půjčoven, letos se jejich seznam rozroste o dalších šest. Konkrétně v Nymburce, Děčíně, Třeboni a Přerově, a také v Karlových Varech na dolním i ‚hlavním‘ nádraží, kde bude možnost si kola vypůjčit i po skončení sezóny,“ upřesňuje Jana Rotreklová. Devět poboček, tedy stejně jako loni, bude naopak fungovat v režimu s objednáním předem.

V půjčovnách kol je možné zapůjčit kvalitní horská, treková i krosová kola. Ve 23 půjčovnách jsou k dispozici velmi oblíbená elektrokola, 19 stanic je vybaveno také koloběžkami. Všechna kola prochází odborným servisem a velký důraz je kladen na hygienická opatření. Sortiment cyklopůjčoven doplňují samozřejmě i cyklistické helmy, v některých půjčovnách dětská kola a cyklosedačky. „Nabídku příslušenství v jednotlivých pobočkách letos rozšiřujeme o cyklistické brašny a držáky na mobilní telefony. Cykloturisté s vlastním kolem si budou v našich půjčovnách moci zapůjčit samostatně přilbu,“ doplňuje Jana Rotreklová.

Při zapůjčení kola je nezbytné seznámit se se Smluvními podmínkami půjčoven kol, předložit jeden osobní doklad (občanský, řidičský průkaz nebo cestovní pas), dále podepsat nájemní smlouvu, zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Vypůjčená kola je v řadě regionů možné vrátit i v jiných cyklopůjčovnách ČD, než si je zákazníci vypůjčí. Výhodou je také možnost kola zdarma přepravit po vyjmenovaných tratích nebo je bezplatně uschovat ve vybraných úschovnách ČD.

V půjčovnách ČD Bike si v loňském roce zapůjčilo kolo, elektrokolo či koloběžku celkem 7 129 zákazníků. Tradičně nejrušněji bylo v půjčovnách v Jihočeském (1 393 výpůjček) a Karlovarském (1 220). Velký zájem je i na Plzeňsku. Nejvytíženější byly loni půjčovny ve stanicích Břeclav (1 018 výpůjček), Karlovy Vary dol.n. (575 výpůjček) a Třeboň (406 výpůjček).

Seznam půjčoven kol ČD Bike v roce 2023

Aktuální informace včetně provozní doby jednotlivých půjčoven jsou na www.cd.cz/cdbike.

půjčovny kol ve stanicích *)

půjčovny kol

vybavené

elektrokoly

vybavené koloběžkami

vybavené dětským vozíkem za kolo

s celoročním provozem

Středočeský kraj

Beroun, Lysá nad Labem, Mělník, Neratovice, Nymburk hl.n., Poděbrady, Lužná u Rakovníka (v ČD Muzeu)

Nymburk hl.n.

Nymburk hl.n.

Jihočeský kraj

České Budějovice, České Velenice, Jindřichův Hradec, Lipno n. Vlt., Tábor, Třeboň, Třeboň lázně, Veselí n. Luž., Vyšší Brod klášter (1. 6. – 30. 9. 2023)

Jindřichův Hradec, Třeboň,

Třeboň lázně, Č. Budějovice

Č. Budějovice, Třeboň

Třeboň

Č. Budějovice, Třeboň

Jihomoravský kraj

Břeclav

Břeclav

Břeclav

Břeclav

Karlovarský kraj

Františkovy Lázně, Cheb, Karlovy Vary, Karlovy Vary dol.n., Mariánské Lázně, Sokolov

Cheb, K. Vary dol.n., Mar. Lázně, Frant. Lázně

Cheb, K. Vary, K. Vary dol.n., Frant. Lázně, Mar. Lázně, Sokolov

K. Vary dol.n.

Karlovy Vary, Karlovy Vary dol.n.

Královéhradecký kraj

Adršpach (1. 5. – 28. 9. 2023), Č. Skalice, Kostelec n. O. město, Náchod, Trutnov hl.n., Týniště n. O., Červený Kostelec, Častolovice

Týniště n. O., Kostelec n. O. m., Častolovice

Česká Skalice, Kostelec n. O. m., Náchod, Trutnov hl.n., Týniště n. O., Červený Kostelec, Častolovice

Kraj Vysočina

Jihlava, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Žďár n. S., Havlíčkův Brod

Telč,

Žďár n. S., N. Město na Mor.

Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek, Ostrava hl.n.

Ostrava hl.n.

Ostrava hl.n.

Olomoucký kraj

Olomouc hl.n., Hranice na Mor., Přerov, Zábřeh na Mor., Šumperk, Jeseník

(Jeseník – do 14. 5. na základě objednávky předem)

Olomouc hl.n., Přerov

Olomouc hl.n.

Olomouc hl.n., Přerov

Pardubický kraj

Pardubice hl.n., Česká Třebová, Chrudim, Choceň, Svitavy, Ústí n. O. město, Hlinsko v Č., Lanškroun, Mor. Třebová, Polička, Slatiňany

Pardubice hl.n.

Pardubice hl.n.

Pardubice hl.n.

Plzeňský kraj

Plzeň hl.n., Domažlice, Klatovy

Plzeň hl.n., Domažlice, Klatovy

Klatovy

Ústecký kraj

Ústí n. L. hl.n., Děčín hl.n., Litoměřice město, Lovosice, Rumburk

Ústí n. L. hl.n., Děčín hl.n.

Ústí n. L. hl.n.

Děčín hl.n.

Zlínský kraj

Kroměříž, Otrokovice, Staré Město u Uh. Hr., Valašské Meziříčí

Otrokovice, Kroměříž

Otrokovice, Kroměříž

Otrokovice

*) Tučně jsou vyznačené plnohodnotné půjčovny, ve světle modře označených pobočkách je možné zapůjčit si kola jen po předchozí objednávce.

Zdroj: ČD

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *