Výrečky filipínské v Plzni pojmenovali Jíreček a Jíra

Jíreček a Jíra se jmenují dva noví výrečkové filipínští, kteří se narodili v plzeňské zoo.  Jsou to noční lovci hmyzu. V přírodě žijí v párech, obývají lesy, primární pralesy i sekundární porost. Endemit Filipín. Samička mívá 1-2 vejce.  Měří až 28 cm a váží až 300 g.

První chovný pár dorazil do Plzně  v roce 2011 ze Zoo Avilon na Filipínách. V plzeňské zoo je jedním z mnoha druhů ostrovních ptáků a savců,  jejichž záchraně se věnuje.

Mládě odchované poprvé v roce 2013 v Plzni (byl to český prvoodchov, rok po evropském prvoodchovu ve Wroclavi) je nyní v pražské zoo;  od té doby se ýrečci množí utěšeně a máme již 2 chovné páry. Počet vylíhlých mláďat je už 31, většina z nich byla odchována. Již 10. mládě pokřtil Radim Uzel v roce 2015. Plzeňské odchovy jsou i v dalších zoo, v Evropě jich je nyní 10 postupně přibývají.

Mláďata z roku 2018  (nyní dvouměsíční) jsou vystavena s rodiči v expozici Asijské zahradě. Jsou již 2. generací. V pátek 11.5. je pokřtila radní Plzeňského kraje Radka Trylčová jmény Jíreček a Jíra.

Martin Vobruba

Foto Zoo Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *