Vyberte studánku, které přejete rychlou obnovu. V Plzeňském kraji kandidují tři

Výrobce balených vod Toma startuje druhý ročník projektu Živé studánky. Na webu zivestudanky.cz mohou lidé od 1. května do 30. června hlasovat o obnově zázemí dalších pramenů v sedmi různých krajích. Součástí projektu je také soutěž pro samotné hlasující.

Toma, která stáčí vodu z pramene v přírodní rezervaci Adršpašsko-teplických skal, se projektem hlásí ke studánkám jako ke svým malým sestřičkám.„Tím, že obnovujeme i další vodní zdroje ve volné přírodě, se chceme přírodě odvděčit za to, že nám na Broumovsku dává jednu z nejčistších vod ve střední Evropě. Cítíme to jako naši povinnost,“ vysvětlil Michal Vávřil, marketingový manažer značky Toma.

V rámci přidružené soutěže pak Toma zároveň motivuje hlasující, aby se k nominovaným studánkám vydali například s rodinou a poslali z místa fotose studánkou do hlavní soutěže. Chce tak posílit jejich vztah k přírodě a podpořit je v aktivním životním stylu.

Do letošního anketního klání vstupují vždy tři studánky v Ústeckém, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a také na Vysočině. Veřejnost svými hlasy rozhodne, která z trojice se v kraji dočká opravy.

Premiérový ročník ankety se v roce 2017 úspěšně rozjel v prvních šesti krajích a Praze. Lidé tehdy odevzdali celkem 13 714 hlasů a příznivci konkurenčních studánek spolu na několika místech sváděli těžký boj až do posledního dne hlasování. „Zájmem veřejnosti o studánky a počtem hlasujících jsme byli příjemně překvapeni. Proto jsme se rozhodli, že podpoříme i renovaci studánek, které sice skončily v hlasování na druhém místě, ale získaly v soutěži přes tisíc hlasů,“ řekl Michal Vávřil.

Čtyři z loňských šesti vítězek jsou již po rekonstrukci.  Například ta v oboře u obce Květnice v okrese Praha-východ našla zapálené fanoušky v širokém okolí. „Díky aktivitě našich občanů na sociálních sítích, mezi sousedy a přáteli nakonec získala květnická studánka v hlasování jeden z nejvyšších počtů hlasů. Podporovaly nás i skupiny lidí z  okolních obcí,“popsala loňské dramatické klání místostarostka Květnice Lenka Houžvičková.

I v letošním roce pomáhali vybrat kandidující studánky vhodné k opravě odborníci z Českého svazu ochránců přírody, a to i s využitím tipů od veřejnosti. Letošní účastnice, loňské vítězky i pravidla soutěže pro hlasující jsou na webových stránkách projektu www.zivestudanky.cz.

 

Živé studánky 2018 – Kandidátky – Plzeňský kraj

Františkov

Studánka Františkov leží v lese pod zámkem ve Zbirohu na Rokycansku při zelené turistické stezce, která vede na vrch Světovina. Nachází se asi 20 metrů pod místní komunikací spojující části Zbiroha Švabín a Františkov. U pramene je možné pozorovat ptáky, kteří se sem chodí napít. Studánka by potřebovala nové zastřešení a terénní úpravy. Stávající stříška už se totiž hroutí a velké balvany kolem by se daly využít k vytvoření přírodní nádržky místo stávající betonové.

 

Pod Zelenou horou

Studánka Pod Zelenou horou se nachází v oblíbené poutní oblasti na jihu Plzeňska v katastru obce Klášter u Nepomuka. Leží mezi řekou Úslavou a nezpevněnou cestou, která vede od hráze Klášterského rybníka. Studánka má poměrně vydatný pramen a je vydlážděná žulovými kameny. Potřebovala by vyčistit, upravit odtok a hlavně zastřešit, aby do ní nepadalo listí. Nedaleko pramene stojí hojně navštěvovaný zámek Zelená hora a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dlouho před tím, než místo získalo tento církevní charakter, obývali Zelenou horu Keltové. Dnes vede přes kopec naučná stezka, která o tom všem vypráví cestou z Nepomuku, kolem zámku, do obce Klášter a zpět do Nepomuku.

 

U cesty

Studánka U cesty leží v katastru města Starý Plzenec na červené turistické trase, která vede kolem zříceniny hradu Radyně. Narazíte na ni ve vzrostlém lese asi 300 metrů od silnice ze Starého Plzence.

Střecha studánky už je z velké části ztrouchnivělá a zaslouží si náhradu.Studánku je také nutné prohloubit, vyčistit a zpevnit okraje kamennou zídkou. Hrad Radyně a stejnojmenný kopec jsou symbolem Plzeňského kraje a jedním z nejnavštěvovanějších míst v okolí Plzně. Hrad byl postaven ve 14. století za vlády Karla IV. Jeho správci měli za úkol sledovat a zajišťovat bezpečnost obchodní cesty z Norimberku přes Řezno do Prahy. (tz)

Ilustrační foto

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *