Vstupenky na Smetanovské dny jsou v prodeji. Zahajovací koncert se uskuteční 1. března 2018
Rok 2018 přinese již poosmatřicáté všem milovníkům hudby, literatury, divadla a výtvarného umění velký kulturní svátek. Smetanovské dny, akce nesoucí název této významné české osobnosti, jsou festivalem, který již zprostředkoval řadu pozoruhodných uměleckých počinů a za dobu své existence se významně zapsal mezi tradice města Plzně. Jeho pořadatelem je od roku 2013 Plzeňská filharmonie, s níž na dramaturgii částečně spolupracují instituce regionální i celorepublikové působnosti.
Slavnostní zahajovací koncert zazní v Měšťanské besedě 1. března 2018 a závěrečný koncert festivalu se uskuteční 22. března. Do konce roku 2018 je pro návštěvníky připravena předprodejní akce„1+1 zdarma“. Při koupi jedné vstupenky získáváte druhou stejné nebo nižší hodnoty zdarma. Akce platí pouze při koupi vstupenek v předprodeji vstupenek na náměstí Republiky, nebo v Měšťanské besedě.
V rámci tradičně široké dramaturgie festivalu se centrální osou stane motto „Pochopit vteřinu. Prožívání času v české kultuře 19. století“, jež bude i tématem mezioborového sympózia pořádaného Ústavem pro českou literaturu Akademie věd ČR a Národní galerií v Praze. Hudební část festivalu otevře v první den festivalu Plzeňská filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera symbolicky cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany.
Na své si ve festivalovém programu přijdou nejen dospělí, ale i děti – ty si první festivalovou neděli budou moci užít tvůrčí dílnu s názvem „Já muzikant“ nebo se inspirovat svými vrstevníky na přehlídkovém koncertě ZUŠ Bedřicha Smetany či prvním sólovým recitálem úspěšné jedenáctileté violoncellistky Petry Meisl.
Festival nabídne mnoho komorních vystoupení, ať už českých umělců (Karolína Janů – soprán, Karel Vrtiška – klavír, Kalliopé Trio Prague) či zahraničních souborů (projekt Jazz ErrollGarner, barokní uskupení Les FoilesFranҫoises). Hned dvakrát rozezní Smetanovské dny také prostory Plzeňského Prazdroje, a to prostřednictvím folklórního souboru Bedrník a koncertem připomínajícím legendu flamenca Paca de Lucíu.
V roce 2018 bude dále pokračovat tradiční partnerství festivalu s Divadlem J. K. Tyla – do dramaturgie festivalu byla zařazena opera Jana Kubičky “Jakub Jan Ryba”. Zajímavý program chystá i Studijní a vědecká knihovna. Se sólisty a herci činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni se návštěvníci budou moci setkat také na unikátním představení „Shakespeare (nejen) v opeře“.
Ty z vás, kteří se nejvíce těší na koncerty s hvězdnými sólisty, určitě uspokojí vystoupení dvou světových umělců, kteří dostanou prostor jak na svém sólovém recitálu, tak i na koncertech s Plzeňskou filharmonií. Prvním z nich je Nikita Boriso-Glebsky, houslový virtuos, sólista Moskevské filharmonie, který provede Koncert pro housle a orchestr č. 2 Sergeje Prokofjeva pod taktovkou Ronalda Zollmana, druhým pak klavírista Alexander Ghindin, jehož koncertem bude, s uvedením Rachmaninovova Koncertu pro piano a orchestr č. 2 C dur, op. 18 či Janáčkovy Sinfonietty, festival 22. března slavnostně završen.
Ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová představuje témata, která propojují celý program. „Jsou jimi Pochopit vteřinu, Prožívání času v české kultuře 19. století; Bedřich Smetana a související odkazy (ve vztahu do minulosti i současnosti); Vztah k Plzni a Plzeňskému kraji; Rok 2018 a významná výročí.“
Ilustrační foto Plzeňská filharmonie