Všechna miminka v porodnici u Mulačů teď dostávají bonus – vyšetření na kritickou srdeční vadu

Od ledna letošního roku se Mulačova nemocnice připojila k iniciativě podporující včasný záchyt kritických vrozených vad u novorozenců. “Po zakoupení monitoru vybaveného nejmodernější technologií a softwarem jsou všichni novorozenci narození v Mulačově nemocnici vyšetřeni před propuštěním do domácí péče. V České republice se zatím jedná o nepovinné screeningové vyšetření, ale je to významný bonus pro naše miminka,” říká primářka novorozeneckého oddělení plzeňské Mulačovy nemocnice Eva Dortová.

Metoda je ověřena od první publikace od roku 2009 (Granelli, 2009) u stovek tisíců dětí (Švédsko, USA, Anglie, Čína aj.). Každým rokem se zájem o metodu šíří a světová mapa se zaplňuje barvami dle zájmu nebo dokonce národních doporučení. Jedná se o metodu s vysokou senzitivitou i specifitou.

“Včasný záchyt kritické srdeční vady (CCHD) ještě před propuštěním vede k ochraně novorozenců, rodičů i personálu novorozeneckých oddělení. Může tak zamezit dramatickému zhoršení stavu i několik dnů po propuštění z porodnice. Pokud vada není odhalena, hrozí možnost rozvinutí srdečního selhání, které může pro dítě skončit i fatálně. Stejně tak je vyšetření vhodné při předčasném propuštění z porodnice. Tam je sice senzitivita menší, ale i tak jsou děti i personál více chráněni,” informuje Dortová.

Vyšetření se provádí běžnou pulsní oximetrií podle schémat ve stáří 48 hodin. Měření probíhá na pravé horní končetině a libovolné dolní končetině a trvá asi 2-5 minut, je neinvazivní a nebolestivé.

Ilustrační foto

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *