Verdiho Nabucco se dnes vrací na jeviště plzeňského divadla

 

Po jedenácti letech od minulého uvedení se vrací na plzeňské jeviště divácký operní hit, Verdiho Nabucco. Premiéra v  režii Tomáše Pilaře a s  hudebním nastudováním Norberta Baxy se uskuteční 13. října 2018 ve Velkém divadle. V  titulní roli se v  alternacích představí Michele Kalmandy, jenž roli Nabucca poprvé ztvárnil již ve 24 letech, Pavel Klečka a Nikolaj Někrasov. V  roli Abigail mohou diváci vidět Csillu Boross, Ivanu Šakovou či Ivanu Veberovou.

Opera Nabucco zpracovává biblický námět o utiskovaném židovském národu a babylónském králi Nabuchodonosorovi. Je ale zajímavá i napjatým vztahem rodiče a potomka, zde konkrétně krále Nabucca a  jeho dcery, což je téma, které se v  dalších Verdiho operách často vyskytuje. „Pro mě jako režiséra bylo podstatné, vedle hlavní dějové linky, i pozadí tohoto příběhu. S diváky budeme trochu detektivové a  odhalíme, co vlastně vedlo k  velké společenské i rodinné tragédii,“ vysvětluje režisér inscenace Tomáš Pilař a zároveň slibuje efektní podívanou: „Silnou Verdiho operu podpoříme velkolepou scénografií, přičemž využijeme velké historické plastiky, jež nám umožňují scénu zajímavě přesouvat a otevírat.“
Nabucco je Verdiho teprve třetí operou a hned po svém prvním uvedení se stala hitem. I  lidé, kteří žánru opery neholdují, znají motiv židovských sborů Leť, myšlenko, na zlatých křídlech (Va, pensiero, sull’ali dorate). „Sbor Židů v  této opeře patří k  nejkrásnějším sborům celé operní literatury,“ upozorňuje dramaturg opery Zbyněk Brabec a dodává: „Opera Nabucco, stojící na samém začátku Verdiho tvorby, je stále živým a  aktuálním hudebním dramatem s  hlavní myšlenkou svobody.”

Od premiéry Nabucca prošla Verdiho tvorba strmým vývojem, na jejímž konci stojí dvě geniální shakespearovské opery Otello a Falstaff. V  Nabuccovi Verdi přiřkl hlavní roli barytonu, což je pro jeho tvorbu typické, a započal tak pozoruhodnou řadu barytonových rolí (např. Macbeth, Rigoletto, Boccanegra či Jago). „Je známo, že Verdi klade na zpěváky notné požadavky, a o Nabuccovi, ve kterém se Verdi teprve učil pracovat s  hlasy, to platí dvojnásob. Naše inscenace bude světově obsazená nejen na premiéře. Hosté jako Michele Kalmandy či Csilla Boross, patřící ke světové špičce v  rámci těchto rolí, budou vystupovat v  průběhu celé sezóny,“ upozorňuje na výjimečné obsazení režisér Tomáš Pilař.
Michele Kalmandy, představitel titulní role, právě Nabuccem započal svou mezinárodní kariéru a nyní je pro něj tato role více než příznačná. „Je to má první nabídka, abych vystoupil v krásné Plzni, a jsem ohromený všemi pozitivními překvapeními, které toto město i inscenace Nabucca nabízí. Těší mě precizní a  přirozená práce, při které nám režisér poskytuje zároveň podporu a svobodu. To vše je doprovázeno opravdu autentickým, italským hudebním nastudováním. Hlasy mých kolegů jsou úžasné a zkoušky jsou nejen zábavné, ale především velmi profesionální. A já jsem rád, že jsem součástí!“ mluví o svém působení v  Plzni Michele Kalmandy.

V  Plzni byl Nabucco uveden poprvé v  roce 1967 pod taktovkou Jiřího Kouta a v  režii Ilji Hylase, podruhé pak v době rekonstrukce Velkého divadla v Komorním divadle v roce 1983 (dirigent Josef Chaloupka, režie Inge Švandová-Koutecká), titulní roli vytvořili František Havelka, Vilém Míšek a Stanislav Kotyza, přičemž diváci dodnes vzpomínají na vřelý projev Oldřicha Wiesera jako Zachariáše. Dosud poslední inscenace Nabucca v  Plzni měla premiéru ve Velkém divadle 23. června 2007 v nastudování dirigenta Pavla Šnajdra a v režii Daria Etemadieha.

Opera bude nastudována v  italském originále s  použitím českých a německých titulků.
Před premiérou proběhne lektorský úvod v  18.30 ve Foyer Vendelína Budila ve Velkém divadle.

Tvůrci a obsazení

Hudební nastudování Norbert Baxa
Dirigenti Norbert Baxa, Jiří Štrunc
Režie Tomáš Pilař
Scéna a kostýmy Aleš Valášek
Světelný design Antonín Pfleger
Dramaturgie Zbyněk Brabec
Sbormistr Zdeněk Vimr

Nabuchodonosor (Nabucco) Michele Kalmandy / Pavel Klečka / Nikolaj Někrasov
Abigail Csilla Boross / Ivana Šaková / Ivana Veberová
Ismael Philippe Castagner / Paolo Lardizzone
Zachariáš, hebrejský velekněz Jan Hnyk / Jevhen Šokalo /František Zahradníček
Fenena, Nabuchodonosorova dcera Becca Conviser / Václava Krejčí Housková / Jana Foff Tetourová
Baalův velekněz Jan Hnyk / Daniel Klánský
Abdall, důstojník Tomáš Kořínek / Hector Manuel Mir
Anna, Zachariášova sestra Hanna Chelberg / Radka Sehnoutková / Adéla Skočilová

Nejbližší reprízy 18. října a 1. listopadu 2018

 

Martina Drbušková

Foto Martina Root

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *