Ve stopách Zikmunda a Hanzelky dorazili mladí cestovatelé z Plzně do Japonska. Dnes jsme s nimi mluvili

Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, kteří se před pěti měsíci vydali za splněním svého cestovatelského snu, pobývají v těchto dnech v Japonsku. Právě dnes s nimi mluvili plzeňští novináři prostřednictvím internetu z českého velvyslanectví v Tokiu.

Expedice Plzeňanů se inspiruje cestou legendární dvojice českých cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, kteří v letech 1959 – 1964 projeli ve vozech Tatra 805 Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek si návštěvu 32 zemí naplánovali v časovém úseku 9 měsíců.

Na cestu se z Plzně vydali 3. dubna 2018. Připravovali se rok a jejich trasa byla pečlivě vytyčena ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a také s panem Miroslavem Zikmundem. Ten jim osobně pomohl vybrat 126 fotografií ze své cesty, které slouží jako vodítko pro zdokumentování vývoje daného místa s odstupem 54 let. „Naším cílem je přivézt svědectví, nakolik se tehdejší svět změnil. Pokusíme se fotografovat ve stejných kompozicích, aby se kontrast dal porovnat co nejlépe,“ uvedli Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek před cestou.

Mladí plzeňští cestovatelé plánují po svém návratu řadu výstav, které ukáží tehdejší fotografie měst, památek i přírodních scenérií v porovnání se současností. První z výstav bude zahájena v plzeňské Papírně 14. února 2019, v den stých narozenin Miroslava Zikmunda. Projekt je primárně zpracováván pro město Plzeň, které se stalo původním zadavatelem a investorem. „Pro Plzeň je projekt Zikmund 100 prestižní záležitostí nejen tím, že je jediným svého druhu v České republice, ale především nás zaujal v souvislosti s osobností Miroslava Zikmunda, plzeňského rodáka, čestného občana našeho města, výjimečného člověka. Věříme, že jej výsledek tohoto ojedinělého počinu dvou mladých cestovatelských nadšenců, Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, v roce jeho životního jubilea, více než potěší,“ uvedl náměstek primátora Martin Baxa.

Právě teď se Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek nacházejí v Japonsku, za sebou už nechali Turecko, Srí Lanku, Indii, Nepál či Sumatru. „V tuhle chvíli se pro nás projekt stává nejen dobrodružnější, ale zároveň nás staví do role, kdy objevujeme svět pro lidi v České Republice a jsme tak první cestovatelé po šedesáti letech, kteří dokončí nedokončené dílo druhé cesty kolem světa pánů Zikmunda a Hanzelky,“ říkají Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek.

Před sebou mají Rusko, kam jejich cesta z Japonska bude pokračovat. Do současné doby se jim podařilo nejen najít a vyfotografovat řadu míst z původních snímků Zikmunda a Hanzelky, ale setkali se i s lidmi, kteří si v rodinách předávají vzpomínky na legendární české cestovatele.

Své zážitky, dobrodružství i autentické postřehy cestovatelé průběžně zveřejňují na facebookovém či instagramovém účtu Zikmund 100, jak svůj prvotně batůžkářský projekt nazvali, a také na stránkách https://z100.cz/. Domů se plánují vrátit těsně před koncem roku 2018.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *