Ve FN Plzeň měli černého labradora. Pele tam osm dní doprovázel svého pána, který je nevidomý

Neobvyklého klienta měla v minulých dnech plzeňská Fakultní nemocnice. Hospitalizován tam byl mladý nevidomý pacient, který měl s sebou svého „parťáka“ – vodícího psa s krásným jménem Pele.

Pan Jan nevidí už pět let. První rok slepoty byl pro něho prý nejtěžší. Teď už je život pro něho jednodušší, od března loňského roku  s ním radosti i starosti sdílí černý labradorský retrívr Pele. A teď s ním byl i v nemocnici.

“Jan byl hospitalizován 8 červencových dnů. Pele  se naučil, kde je nemocniční koupelna a kde toaleta, aby pána zavedl, kam potřeboval. Svého pána kontroloval i v noci, zda dýchá,” vypráví mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová. “Čumákem strkal do spícího Jana  a ten mu musel odpovědět nebo jej pohladil. Černého chlupáče si oblíbili nejen pacienti, ale i zaměstnanci, zájem o venčení psího kamaráda byl obrovský.” dodává Levorová. Pan Jan získal svého psa od Nadačního fondu  Mathilda a jsou nerozluční kamarádi.

Pacient se smyslovým nebo tělesným postižením, který využívá psa se speciálním výcvikem, má právo s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav na doprovod a přítomnost psa u sebe ve zdravotnickém zařízení. Pes má v doprovodu svého pána umožněn vstup do všech veřejně přístupným míst v nemocnici. “Psovi je zajištěna tzv.životní pohoda zvířete. Životní pohoda zvířete je dána schopností zvířete vyhnout se strádání a uchovat si tělesnou zdatnost. Obojek, vodítko, stravu a ostatní pomůcky (misky, sáčky na exkrementy, apod.) si zajišťuje vlastními prostředky strana pacienta,” vysvětluje Gabriela Levorová.

Foto FN Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *