Vánoce v čokoládě. Kolekce, obaly a další zajímavosti ze světové sbírky Stanislava Krámského

Jaké by to byly Vánoce bez čokolády? Víte, že zdobení stromečku čokoládovými figurkami je ryze českou specialitou? Výstava vás zavede do historie této pochoutky. K vidění budou ukázky obalů, plechovek a krabiček od čokolád, porcelánu k jejímu servírování, staré vánoční kolekce a řada dalších zajímavostí. „Většinu předmětů na výstavu zapůjčil Stanislav Krámský, majitel největší sbírky tohoto druhu na světě, kterou tvoří neuvěřitelných 200 000 obalů z více než 150 zemí a od 9300 firem a obchodních značek,“ přibližuje garantka výstavy a kurátorka uměleckoprůmyslové sbírky Jihočeského muzea Hana Cukrová.

Čokolády si na výstavě a v nadcházejícím období užijeme požehnaně. Protože jaké by to byly Vánoce bez čokolády, čokoládových figurek nebo cukroví? Aztékové se chlubili, že čokoláda je pokrm bohů. Španělští dobyvatelé ji ochutnali a drželi sto let v tajnosti. Francouzští králové a královny ji pili k snídani. Angličané k ní přivoněli a začali otevírat bary, kde ji prodávali. Švýcaři ji smíchali s mlékem. Američané postavili stroje a začali vyrábět tyčinky. Ve 20. století čokoláda dobyla svět.

Na výstavě se také dozvíte, jak se čokoláda vyrábí, odkud je a jak vypadá kakaovník a jeho plody, nebo zda byla čokoláda vždy sladká. A víte, že zdobení stromečku čokoládovými figurkami je ryze českou specialitou a vynálezem? K vidění budou ukázky čokoládových obalů, plechovek a krabiček (zahraničních i českých včetně budějovických), porcelánu k servírování čokolády a řada dalších zajímavostí ze světa této cukrovinky. Nebude chybět výběr nekrásnějších vánočních kolekcí i s originálními figurkami, z nichž některé pocházejí ještě z předválečného období.

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ

  • 27. 11. (sobota) Hálová Dagmar – tažené sklo; Drančáková Eva – frivolitky

  • 2. 12. (čtvrtek) Reindlová Alena – vánoční dekorace z keramiky; Honiss Jiří – podmalby na skle

  • 2. 12. (čtvrtek) VÁNOČNÍ KONCERT: Konzervatoř České Budějovice (od 18:00 hodin, Barokní sál Jihočeského muzea, vstupné dobrovolné). Nutnost splnění podmínek O-N-T (očkování / prodělaná nemoc / negativní test).

  • 4. 12. (sobota) Vachová Andrea – chainmaille šperky; Sovová Jitka – vánoční dekorace technikou quilt

  • 9. 12. (čtvrtek) Gondeková Alena – korálkové ozdoby; Stecher Miroslav – výroba fanfrnochů

  • 9. 12. (čtvrtek) Ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky je připraven od 16:00 do 18:00 hodin workshop pro veřejnost „Zdobení perníčků“. Bližší informace a objednávky na našich webových stránkách nebo na mailu: faktor@muzeumcb.cz.

  • 11. 12. (sobota) Vinciková Růžena – vánoční pečivo a dekorace; Drhovský Jiří ml. – dřevořezba, loutky

  • 14. 12. (úterý) TRADIČNÍ KOLEDOVÁNÍ A ZPÍVÁNÍ NA SCHODECH v interiérech Jihočeského muzea s Jihočeským souborem písní a tanců Úsvit (od 18:00 hodin, texty koled budou k dispozici). Nutnost splnění podmínek O-N-T (očkování / prodělaná nemoc / negativní test).

  • 16. 12. (čtvrtek) Dominová Ludmila – výšivka rybí šupinou; Homolková Bohdana – textilní hračky a dekorace

  • 18. 12. (sobota) Vinciková Růžena – vánoční pečivo a dekorace; Pulcová Jana – vánoční dekorace a ozdoby

  • Zdroj: Jihočeské muzeum České Budějovice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *