V zoo Plzeň zahájili Rok botaniky. Přijďte na výstavu rostlin a mravenců do pavilonu nosorožců
Plzeňská zoo dnes slavnostně otevřela první z pěti tematických expozičních botanických výstav a zahájila Rok botaniky. Výstava Rostliny a mravenci je k vidění v pavilonu nosorožců. Na výstavě žije celkem 15 druhů mravenců, z toho 1 africký, 2 jihoamerické druhy (z populárního rodu Atta) a nejvíce, 10 z Evropy a Asie. Mezi zajímavé již názvem patří mravenec osmitrnný, mravenec střihač nebo mravenec zrnojed. Dobře pozorovat mravence umožní i přiložené lupy.
Z naučných tabulí se návštěvníci dozvědí opravdu hodně faktů a mravencích, jejich soužití s rostlinami a přírodě vůbec. Například, že: mravenci patří k nejrozšířenějšímu hmyzu na světě. Jako vysoce dominantní živočichové, propojení spletitou sítí vztahů s mnoha jinými organismy, mají mravenci obrovský ekologický i ekonomický význam. V současné době je známo více než 13 150 druhů mravenců. Mravenčí kolonie čítají v závislosti na druhu desítky až milióny jedinců. Liší se i počet královen v hnízdě, od jedné po mnoho tisíc.
Nejpočetnějšími jedinci v kolonii jsou dělnice, tedy neokřídlené dcery královen vyloučené z pohlavního rozmnožování. Mravenci rodů Atta a Acromyrmex a jejich příbuzní odstřihávají zelené kousky listů a nosí je do svých hnízd, kde je kompostují a pěstují na nich houby, které jim slouží za potravu. Mravenci zrnojedi rodů Messor, Pheidole a Pogonomyrmex sbírají semena rostlin do svých hnízd, kde je dříve či později zkonzumují. Ze Středozemí známe případy, kdy mravenci rodu Messor sesbírali ročně až 100 kg zrní na 1 hektar obilného pole. Na území České republiky bylo dosud nalezeno 111 druhů mravenců žijících ve volné přírodě.
Tematické výstavy v expozicích:
· 17. 3. Rostliny a mravenci – v pavilonu nosorožců indických
· 15. 4. Rostliny evropských hor
· 15. 6. Soukromí rostlin
· 15. 7. Rostlině v životě člověka (užitkové i jedovaté)
20. 9. Mimikry – rostliny a hmyz