V TÝDNU: Martin Stelzer – stavitel, který vyvedl Plzeň z hradeb

Byl jedním z největších plzeňských stavitelů 19. století. Budoval domy i tovární objekty v klíčovém okamžiku, kdy středověké město zbouralo hradby a expandovalo do okolí. Martin Stelzer postavil celé bloky a celé ulice domů. Jeho dílem jsou i oba nejstarší a dodnes produkující plzeňské pivovary a také pivovar v Dobřanech. Postavil Saský most i strojírnu bratří Belaniů, německé divadlo i Curhaus v Konstantinových Lázních.

Kromě Martinské ulice po něm již mnoho připomínek nezbylo. Ani v rodině se po pěti generacích a zvratech 20. století moc nedochovalo. Chodíme denně kolem jeho domů nebo v nich přímo bydlíme, a jeho jméno neznáme. Nikde jsme dosud nenašli cedulku s nápisem, že toto postavil Martin Stelzer, natož, abychom věděli, kdo to byl, jak žil, odkud se vzal. Tuto svoji nevědomost teď můžeme alespoň částečně napravit díky nové knížce, jejíž vznik iniciovali a financovali Martinovi potomci Pavel a Petr Stelzerovi. Celý příběh sestavila a vypráví osvědčená plzeňská dvojice plzeňských patriotů – spisovatel Jan Drnek, historik a znalec archivů Oto Brachtel, které zná veřejnost pod hlavičkou OS STREET z. s.

V příštím týdnu zveřejníme obsáhlejší stať o “Staviteli, který vyvedl Plzeň z hradeb”, jak stojí v podtitulu zmíněné publikace, i o tom, co jeho potomky vedlo k vytvoření knižního díla.

Novou knížku s jednoduchým názvem Martin Stelzer mohou čtenáři v Plzni koupit pouze v prodejně tiskárny, kde spatřila světlo světa (tiskne.cz) v Palackého 23, naproti “Akva Tera”.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *