V platech top manažerů v zemích střední a východní Evropy jsou velké rozdíly

Hlavní města zemí střední a východní Evropy jsou v posledních desetiletích perspektivním lákadlem pro zahraniční investice. Mezinárodní i lokální firmy nabízejí v metropolích šikovným lidem zpravidla vyšší platy než je průměr v dané zemi. V zemích CEE jsou ale značné rozdíly v odměňování vrcholových manažerů. Mezinárodní průzkum platů Paylab, který v ČR zastupuje značka Platy.cz, v září 2016 analyzoval platy vrcholového managementu v 9 zemích regionu za posledních 12 měsíců. Zjistil, že nejvyšší cifry na výplatní pásce najdou manažeři v Praze a v Bratislavě. Naopak nejnižší výdělky mají lidé ve vedoucích pozicích v pobaltských zemích.

„Pracovat v hlavním městě je vždy výhodnější. V rámci zemí sledovaných v rámci průzkumu Paylab zaměstnanci nejvíce vydělávají v Bratislavě, kde se průměrná hrubá mzda pohybuje na úrovni 1400 euro. Slovensko má také ze sledovaných zemí největší, až 20% rozdíl mezi průměrnou mzdou v dané zemi a v hlavním městě. Výrazné rozdíly jsou i v České republice, Chorvatsku, Maďarsku i v Bosně a Hercegovině, kde zaměstnanci v hlavním městě vydělávají o 15 až 18 % víc než je průměr v dané zemi,“ prozrazuje Zuzana Lincová ze společnosti Profesia, pod kterou portál Platy.cz spadá. Nejmenší rozdíly mají hlavní města pobaltských zemí Tallinn, Riga a Vilnius, kde se vydělává jen o 7 % více než je republikový průměr. V srbském Bělehradě jsou platy oproti průměru o desetinu vyšší. Právě Bělehrad se ocitl na konci žebříčku sledovaných hlavních měst, lidé zde vydělávají průměrně 736 euro hrubého.

Průzkum sledoval průměr mezd vrcholových manažerů ze všech typů společností, ať už z pohledu velikosti firmy nebo odvětví, v platech jsou započítané i případné odměny a bonusy. Mezi sledovanými zeměmi nejvíce vydělávají šéfové v Praze, kde je průměrná hrubá výše jejich mzdy 3980 eur, což je skoro trojnásobek průměrného výdělku v Praze. V České republice jsou ze sledovaných států největší rozdíly mezi průměrnými platy v hlavním městě a výplatou top manažerů. V těsném závěsu je Bratislava s manažerským platem 3702 eur, což je 2,6krát více než průměr ve městě. Třetí metropolí v pořadí je Záhřeb, s průměrem 3131 eur, přičemž toto město skončilo v žebříčku nejvýše ze sledovaných balkánských zemí. Čtvrtá příčka patří Budapešti se 3036 eury. Nejméně najdou na výplatní pásce vedoucí pracovníci v litevském Vilniusu, kde je průměr jen 1567 eur. O něco lépe jsou na tom kolegové v lotyšské Rize, kde je vrcholový management odměňovaný v průměru 1610 eury. Z pobaltských hlavních měst se nejvíce vydělává v estonském Tallinnu, kde top manažeři dostávají v průměru 2010 eur. Zajímavé je, že v pobaltských zemích jsou nejmenší vertikální rozdíly mezi průměrným platem ve městě a výdělkem top managementu. Plat vedení se rovná v průměru jen 1,7násobku průměrné mzdy ve městě. Pro porovnání: na Balkáně ve městech Záhřeb, Sarajevo a Bělehrad vydělávají top manažeři přibližně 2,5 násobek průměru. Nejvíce, až trojnásobek oproti průměru, vykazuje porovnání v Praze.

O průzkumu

Do průzkumu platů společnosti Paylab bylo zahrnutých 9 hlavních měst, a to: Bělehrad (Srbsko), Bratislava (Slovensko), Budapešť (Maďarsko), Praha (Česká republika), Riga (Lotyšsko), Sarajevo (Bosna a Hercegovina), Tallinn (Estonsko), Vilnius (Litva) a Záhřeb (Chorvatsko). V analýze příjmů top manažerů byly sledované konkrétně tyto pozice: Country manager/director, Ekonomický/finanční ředitel, Generální ředitel, Marketingový manažer, Obchodní manažer, Personální manažer, provozní manažer, Ředitel bezpečnostní služby, Ředitel IT, Ředitel kvality a ISO, Ředitel logistiky, Ředitel pobočky, Ředitel školy, Ředitel vydavatelství, Ředitel zdravotnického zařízení, Technický ředitel, Výkonný ředitel a Výrobní ředitel.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *