V MediCafé tentokrát o zapomínání. S Karlem Ježkem nad šálkem kávy o mozku a paměti

Setkání s lékařskou vědou, které pod názvem MediCafé pořádají několikrát do roka studenti Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy, se v prosinci zaměří na Mozek a paměť. O zapomínání a rozpomínání bude hovořit respektovaný český vědec MUDr. Karel Ježek Ph.D., který strávil 7 let v týmu manželů Moserových, držitelů Nobelovy ceny za lékařství. Na neformální setkání nad šálkem kávy zvou medici veřejnost ve středu 6. prosince od 17:00 do Zach‘sCafe, Palackého náměstí 2. Vstup je zdarma.

MUDr. Karel Ježek, Ph.D.,vede Laboratoř experimentální neurofyziologie, která je součástí  Biomedicínského centra plzeňské lékařské fakulty. Jeho tým se zabývá výzkumem mozku a paměti.V příjemném prostředí kavárny se bude hovořit o tom, že náš mozek analyzuje mnoho současně přicházejících smyslových vjemů, konstruuje z nich vlastní interpretace vnějšího světa a ukládá je ve specializovaných paměťových systémech. Příslušnou vzpomínku pak dokáže vybavit ve zlomku vteřiny. Co je biologickou podstatou vzpomínání a zapomínání? Jaké druhy paměti vlastně máme – od těch společných s bezobratlými, až k jiným, o nichž se domníváme, že jsou vyhrazené pouze nám?

„Projekt MediCafé si klade za cíl seznámit jak mediky, tak i širokou veřejnost s některými osobnostmi na poli medicíny, které mají chuť se s námi podělit o své zkušenosti a rozšířit nám obzory. Některé z našich hostů znají studenti medicíny z přednášek, ale MediCafé se od běžné výuky na fakultě vymyká tím, že se koná v příjemném prostředí kaváren, kde studenti ztrácejí ostych zeptat se také na osobní postoje nebo názory. Velký prostor je také věnován diskuzi,“říká k projektu MediCaféjeho koordinátorka Simona Schönknechtová.

Myšlenka MediCafé se zrodila v roce 2010 na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V dalším akademickém roce se lékařská vědecká kavárna stala akreditovaným národním projektem IFMSA CZ, spolku všech lékařských fakult v ČR, a rozšířila se do dalších měst.

Foto LF UK Plzeň

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *