V Lobezském parku přibudou lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, trampolíny, kolotoč, skluzavky i prolézačky

Lobezský park na území Městského obvodu Plzeň 4 čeká na jaře revitalizace. Obnova začne nejpozději v březnu prořezávkou problematických dřevin, pěstební zásahy v korunách stromů se budou provádět až do srpna. Náklady na revitalizaci budou činit celkem 15,7 milionu korun bez DPH, státní dotace představuje 4,7 milionu korun. Obnovu parku zajistí Správa veřejného statku města Plzně.

„Je nutné provést řadu opatření, abychom zajistili stabilitu jak jednotlivých dřevin, tak i skupin porostu. V parku totiž převládly nepůvodní akáty, které vytěsňují domácí dřeviny. Návštěvníky tak ohrožují usychající větve nebo i celé stromy. Pěšiny zarůstají a průchod parkem se stává nepříjemným,“ uvedla Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně. Starosta čtvrté městské části Michal Chalupný upozornil, že pokud by se revitalizace parku neprovedla, hrozilo by jeho uzavření pro veřejnost.

Do konce června budou v parku opraveny cesty, vyměněny a doplněny lavičky, odpadkové koše, stojany na kola. Instalovány budou trampolíny, kolotoč, skluzavky i prolézačky, ale i workoutové protahovací a posilovací prvky. K jezírku bude vybudováno vyhlídkové molo.

Projekt revitalizace celého prostoru parku financuje Městský obvod Plzeň 4. Ze Státního fondu životního prostředí získal dotaci na provedení pěstebních zásahů na dřevinách.

„Město Plzeň věnuje na postupnou obnovu všech parků a rekreačních oblastí mnoho peněz. Postupně byl revitalizován Borský park a lesopark Homolka. Dalším počinem realizovaným prostřednictvím Správy veřejného statku města Plzně je obnova Lobezského parku v letošním roce. Další realizovanou parkovou úpravou, která bude sloužit jako zázemí pro obyvatele sídliště Vinice, je zcela nový park, který město v současné době buduje v prostoru nad zoologickou zahradou za 4,7 milionu korun. V  něm kromě zeleně, cest a mobiliáře bude i psí hřiště. Dokončen by měl být do poloviny letošního roku,“ dodal náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

 Lobezský park vznikl v letech 1933 až 1935 ve vytěženém pískovcovém lomu. V 90. letech minulého století Správa veřejného statku města Plzně provedla jeho částečnou revitalizaci, kdy její pracovníci prosvětlili porosty, provedli stabilizaci skály a svahů a opravili síť cest. (tz)

Foto – současný stav – MMP

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *