Už známe držitele cen Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus junior za rok 2017

Počtrnácté přijala Nadace 700 let města Plzně nominace na laureáty hudební ceny Plzeňský Orfeus a posedmé na cenu Plzeňský Orfeus junior a to za rok 2017.

Cena Plzeňský Orfeus je od roku 2004 udělována mladým hudebníkům, studentům plzeňských škol, kteří dosáhli věku 15 let a významnou měrou propagují a reprezentují město Plzeň nejen v České republice, ale i v zahraničí v oblasti vážné hudby. Cenu lze dělit až mezi 3 laureáty. Od roku 2004 získala u odborné veřejnosti značnou prestiž, město Plzeň je jediným městem v ČR, které podobnou cenu uděluje. Laureáti získávají skleněnou skulpturu s dílny skláren Rückl, finanční ohodnocení a několik let také možnost zahrát si na společném koncertě s Plzeňskou filharmonií. Tato možnost dává ocenění zcela výjimečný rozměr a vznikají jedinečná hudební díla, kdy Tomáš Ille vypracuje instrumentaci pro orchestr např. k sólovým skladbám, či z klavírního doprovodu. S Plzeňskou filharmonií si tak mohli zahrát i laureáti v oboru zobcová flétna a dudy.

Jednotlivé obory mají také možnost se po letech setkat na jednom pódiu v rámci projektu Setkání generací, vždy s někým s uznávaných kolegů. Proběhly tak již koncerty v oboru housle s Jaroslavem Svěceným, klavír s Ivanem Klánským, akordeon s Jytte von Rüden a zpěv s Alešem Brisceinem. Na podzim 2018 je plánováno uskutečnit setkání laureátů v oboru příčná flétna a kytara.

Ceny budou laureátům předány na plese nadace v Měšťanské besedě 9. února 2018 z rukou primátora Plzně Martina Zrzaveckého a předsedkyně správní rady nadace Hany Švábové.

“Na ocenění Plzeňský Orfeus 2017 bylo nominováno celkem pět kandidátů,” informuje ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková. “Čtyři z plzeňské Konzervatoře a jeden ze Základní umělecké školy T. Brzkové. Bez ohledu na typ školy mají mladí umělci za rok 2017 jedinečné a uznáníhodné výsledky, které prezentovaly vynikající jméno plzeňského hudebního školství doma i v zahraničí. Již samotná nominace svědčí o tom, že daný student je výjimečný,” dodává Kozáková.

Konzervatoř nominovala za rok 2017 tyto kandidáty:

Eliška Bošková – příčná flétna

Kryštof Kohout – housle

Václav Špíral – skladba

Viktorie Frühaufová – zpěv

Nominován byl i student ZUŠ T. Brzkové:

Václav Hřebec – kytara

 

Laureáty ceny Plzeňský Orfeus 2017 se stali:

Eliška Bošková – příčná flétna – Konzervatoř Plzeň

Václav Hřebec – kytara – ZUŠ T. Brzkové

Václav Špíral – skladba – Konzervatoř Plzeň

 Eliška Bošková získala toto ocenění podruhé.

 

 Plzeňský Orfeus junior měl pro rok 2017 tři nominované a všichni cenu získali.

Laureáty ceny Plzeňský Orfeus junior se stali:

Jan Dolejš – klavír  – ZUŠ. B. Smetany

Daniela Holá – akordeon – ZUŠ B. Smetany

Emma Jančová – kytara – ZUŠ T. Brzkové

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *